1. Anasayfa
 2. Otomobil Teknolojisi

Arabada Termostat Nedir? Termostat Ne Zaman Değiştirilir?

Arabada Termostat Nedir? Termostat Ne Zaman Değiştirilir?
Arabada Termostat Ne Demek
0

Arabada Termostatı Nedir? İçten yanmalı motorlar, düzenli bir şekilde çalışması yüksek ısı oluşumuna neden olurlar. Bu ısı soğutulmazsa, ona temas eden her şeyin erimesine neden olacaktır. Bu nokta da otomobillerin soğutma sistemleri devreye girer ve bu sistemin de en önemli parçalarından birisini araba termostatları oluşturur.  

Arabada Termostat Nedir?

Arabada Termostat motor suyu sıcaklığını sabit tutmakla yükümlüdür. Aynı zamanda da motorun iç kısmında suyun devridaim yapılmasını sağlayan parçaların başında gelir. Konumu, Motor ve radyatör arasında bulunur. Farklı görevleri olsa da ana amacı sıcaklığı kontrol etmek ve ısının motorun sağlıklı çalışabileceği düzeyde tutmayı amaçlamaktır. Derece derken akıllara yalnızca soğutma gelmesin, bir de kışın ısıtma zorunluluğu var.

Aracın motor soğutma sistemi termostatı, soğutma sistemi geçidinde dolaşan motor soğutma sıvısının sıcaklığına göre açılıp kapanan küçük bir valftir.  Aracınız ilk çalıştırıldığında ve soğutma sıvısı soğukken, termostattaki valf kapalı konumda olacak ve soğutma sıvısı akışını radyatöre aktarmak yerine, sadece motor içinde dolaştırarak, motorun hızlı ısınmasını sağlayacaktır.  Motor soğutma sıvısı sıcaklığı yaklaşık 195 dereceye dereceyi sabitlemeyebilmek için valfini süreli açar ve kapatır. Peki, çalışma prensibi nedir? Tüm bunları nasıl yapıyor?

Termostat Nasıl Çalışır?

Otomobil termostatlarının çalışma prensibi yapısına göre değişkenlik gösterse de çoğunlukla içi yağ dolu bir silindir tüp yardımıyla çalışır. Tüpün içinde bulunan yağ, motor sıcaklığına bağlı olarak genleşip büzüşerek ucundaki valf ve yayın eşliğinde, otomobilin soğutma suyunu motor bloğunu kısmından gönderir. Yeterince genleşen yağ valfi açılır ve motor soğutma suyu motor bloğu kısmından geçer. Motor stop edildiğinde de, tekrar soğuyan yağ valfi bu defa da kapanır. Termostat hiçbir zaman tamamen açılıp kapanmaz. Motor sıcaklığına bağlı olarak iç kısımda yer alan madde büzüşür ve genleşir.

Arabada Termostat Nerede?

Arabada termostat, motor ve radyatör arasında yer alır. Su sıcaklık derecesi azaldığında suyun önünü kapatıp,  devirdaim etmesininim önüne geçer. Bu durumda özellikle kış aylarında oldukça önemli. Araca sabah ilk marş yaptığınızda, motor sıcaklığına ulaşmasının nedeni bu durumdur. Motorun ısısı gerekli dereceye yükseldiğinde de daha fazla ısınarak hararet yapmaması için termostat açılır ve su soğutma sistemine girerek dolaşıma başlar. Eğer termostatın açıp suyun devirdaim etmesine rağmen hararet sürekli yükselirse ısı müdürü durumu algılar ve fanı devreye alır.

Arabada termostat nedir
Arabada termostat nedir

Arabada Termostatın Arıza Belirtileri Nelerdir?

Arabada Termostat arıları oldukça önemli. Bazı arızalar gibi “Sonra yaptırırım” diyeceğiniz türden değil. Arızanın bir an önce giderilemediği durumlarda, hararete bağlı conta yakabilirsiniz. Bu yüzden de bu kısmı oldukça dikkatli okuyun.

 • Termostat Sürekli Açık Kalırsa,  Aracınızın hem performansı düşer hem de yakıt değerleriniz inanılmaz derecede yükselir. Kış aylarında da otomobilinizin içinde ısınmak istediğinizde sonuç alamayabilirsiniz. Çünkü Motoru ilk çalıştırdığınızda  (90 dereceye) gelmek zorunda. Takdir edersiniz ki kış aylarında bu durum pek de mümkün değil.
 • Termostat açık kaldığında motor suyu motorla ve radyatör ile sürekli devirdaim yapar. Bu durum da motorun belirli bir ısıya ulaşmasının önündeki en büyük engeldir. Eski nesil araçlar da sırf bu yüzden yazlık / kışlık termostatlar kullanılırdı. Fakat günümüz teknolojisi bu durumu ortadan kaldırdı.
 • Termostat Sürekli Kapalı Kalırsa, Aracınızın Termostatın sürekli kapalı kaldığı durumu “Felaket” olarak yorumlayabiliriz. Bu durumu erken fark edemezseniz motorda oluşan ısıya bağlı büyük hasarlar meydana gelir. Termostatın açılması gereken derecede açılmaması durumunda, halinde motor suyu radyatöre gidip soğumayacağı için hararet yükselir. Motor arıza lambasını yakar ve kaput kısmından yükselen dumanlara şahit olabilirsiniz.

Bunlar Termostatın açılıp kapanmaması durumunda başınıza gelebilecekler. Araç kullanıcıları, sürüş aşamasında “Termostata bakayım” diyemeyecekleri için, karşınıza çıkabilecek belirtileri de listeledik.

 1. Motor aşırı ısınıyor. Valfı kapalı kalmış bir termostat, motorun aşırı ısınmasının yaygın bir nedenidir. Ancak aşırı ısınmanın başka nedenleri de olduğu için bir tamirci termostatı devre dışı bırakmadan önce soğutma sistemini kapsamlı bir şekilde inceleyecektir.  Motorun ne kadar ısındığı genellikle bilinmediğinden, tamirci silindir kapağı contasının yanmış olduğuna dair bir kanıt olup olmadığını da belirlemeye çalışacaktır. Eğer öyleyse, termostat değiştirilmeden önce onarılmalıdır.
 2. Sıcaklık göstergesi çok düşük veya çok yüksek gösteriyor. Termostatlar yapışkanlaşarak motor sıcaklığının optimum aralıktan sapmasına neden olabilir. Gösterge paneline monteli sıcaklık ölçeriniz, bu arızayı size bildirecektir.
 3. Soğutma sistemi onarımları. Tüm termostatlar sonunda arızalanır. Bu nedenle, soğutma sistemi, su pompası veya radyatör değişimi gibi büyük onarımlar için zaten açıksa, gelecekteki arızalara karşı sigorta olarak yeni bir termostat takılması önerilir.

Termostat Nasıl Değiştirilir?

Termostat Nasıl Değiştirilir? Bu işlem çok mu zor? Diye düşünenlere yönelik işlemi nasıl yapabileceğinizi de anlatalım.

 • Motor tamamen soğuduğunda, radyatör kapağı gevşetilir ve radyatörden yeterli miktarda soğutma sıvısı boşaltılır, böylece soğutma sıvısı seviyesi termostat mahfazasının altına düşer.
 • Termostat muhafazası çıkarılır ve termostat ve conta çıkarılır. Bazı arabaların birden fazla soğutma sistemi termostatı olduğunu ve her ikisinin de değiştirilmesi gerekebileceğini unutmayın.
 • Termostat gövdesi üzerindeki tüm montaj yüzeyleri, eski conta malzemesinden temizlenir. Yeni bir conta takılır ve termostat doğru yönde ve sıcaklık algılama silindiri motora doğru aşağı bakacak şekilde yeniden takılır.
 • Termostat mahfazası cıvataları, kalibre edilmiş bir tork anahtarı kullanılarak, orijinal ekipman üreticisi (OEM) özelliklerine göre sıkılır.
 • Soğutma sistemi, uygun soğutma sıvısı türüyle yeniden doldurulur ve sistemin tüm havası tamamen alınır.

Araba motoru, normal çalışma sıcaklığına ulaşılana kadar çalıştırılır ve sıcak soğutma suyuyla ilgili önlemler alınırken, görsel olarak veya kızılötesi sıcaklık tabancasıyla, radyatörden akış olduğu doğrulanırken, soğutma suyu seviyesi yeniden kontrol edilir. Bu, termostatın açık olduğunu teyit edecektir. Son olarak, motor sızıntılara karşı kontrol edilir.

Arabada termostat nedir?

SSS – Arabada Termostat Ne Demek?

Bu alanda hazırladığımız içeriklere yönelik, siz değerli ziyaretçilerimizin uzmanlarımıza yönlendirmiş olduğu en sık sorulan soruları derledik. Özet niteliğinde okuyup, konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca Arabada Termostat Nedir konusuna yönelik aklınıza takılanları, sormak istediklerinizi ya da deneyimlerinizi bizlerle YORUMLAR bölümünden paylaşırsanız yayınlamaktan mutluluk duyacağımızı bilmenizi isteriz. 

Araç termostat arızasıyla kullanılabilir mi?

Hayır. Termostat sorunu olduğu tespit edilmişse hemen onarılmalıdır. Bunun yapılmaması, motorda önemli ve maliyetli hasara neden olabilir.

Araç Termostat Ömrü Ne Kadardır?

Arızalı termostat dışındaki sebeplerden dolayı motorun aşırı ısınması, termostata zarar verir. Bu nedenle, aşırı ısınmanın ilk nedeni termostat olmasa bile, motor aşırı ısınırsa, termostatı her zaman değiştirin.
Termostat, soğutma sistemi üzerinde büyük bir çalışma yaptığınızda değiştirilmelidir. Bu tür onarımlar ve gelecekteki arızalara karşı sigorta oldukça uygundur ve çok az maliyetlidir.
OEM termostatlar kullanılabilecek en iyi termostatlardır ve tamircinizden yalnızca OEM termostatı takmasını isteyebilirsiniz. Bayi tarafından sağlanan OEM termostatlar bazen daha pahalıdır, ancak genellikle daha kalitelidir ve aracınız için özel olarak tasarlanmıştır.

Beğendin mi?
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

O.D.T.Ü Otomotiv Mühendisli tahsilatımın ardından uzun süre Renault'da görev aldım. Firmada alanında uzmanlaşmış arkadaşları bir araya toplayarak Renaultum.Com 'u kurdum. Amacım bir birlerine yardımcı olan, ÜCRETSİZ ve ÇIKARSIZ sorunları çözüp bilgilendirme yapılan TR'nin en büyük Renault Kullanıcı Ağını oluşturmak. SAYENİZDE bu yönde hızla ilerliyoruz!

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir