1. Anasayfa
 2. Otomobil Teknolojisi

Konjektör Nedir, Konjektör Ne İşe Yarar?

Konjektör Nedir, Konjektör Ne İşe Yarar?
Konjektör Ne İşe Yarar
0

Konjektör Nedir? Konjektör terimi eski nesil araçlarda çok karşımıza çıkmasa da yeni nesil otomobillerin vazgeçilmezi. Hayatımıza yeni girmesinin de etkisiyle, yabancı olduğumuz bu terim Konjektör Ne İşe Yarar konusunda arayışlara neden oluyor. Elektrik dengeleyicisi olarak kullanılan Konjektör tam olarak ne işe yarıyor, konjektör neden arızalanır detaylı bir şekilde ele aldık. 

Konjektör Nedir? 

Konjektör Nedir, konusuna kelime anlamı olarak Fransızca’ dan dilimize geçen ve şartın yarattığı etki anlamında kullanılan bir kelimeden söz edebiliriz. Fakat otomobiller özelinde misyonu biraz daha farklı. Konjektörün otomobil üzerindeki misyonu elektriği dengelemek üzerine kurulu. Bunu bir nevi evimizdeki elektrikleri dengelemek için kullandığımız akıllı prizler gibi düşünebilirsiniz. Fakat, sistem tabi ki biraz daha farklı işliyor. 

Konjektör Ne işe Yarar? 

Konjektör Ne İşe Yarar sorusuna otomobil üzerinden yanıt verecek olursak, otomobillerde elektriği üretmekle görevli olan alternatör adında bir parça bulunmaktadır. Alternatör, aracın aksesuar kayışından hareket alarak elektrik üretir özellikle de aküyü şarj eder. Fakat, motor devri her zaman stabil seyretmez. İnişli, çıkışlı süreçler buna paralel olarak da yükselen ve düşen elektrik gerilimleri söz konusudur. Fakat, konjektör alternatörden almış olduğu bu akımı dengeler ve stabil yapıya büründürdükten sonra da otomobilin diğer aksamlarına transfer eder.  

Konjektör Neden Arızalanır? 

Konjektör Neden Arızalanır, sonuçta çok sık kullanılmayan ve elektriği dengeleyen bir parça olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat, çok sık elektrik değişimleri parçanın ömrünü kısaltacaktır. Ortalama bir konjektör kullanımının 100.000 KM olduğundan söz edebiliriz. Bu rakam aracınızı kullanım şeklinizden ve havanın durumuna kadar birçok değişkene bağlı farklılık gösterebilmektedir. Fakat, elektriksel açıdan sorun yaşamak istemiyorsanız (otomobilin hemen her yeri elektrik) arıza gösterdikten sonra değiştirmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Peki, arızalandığını nereden anlayacaksınız? 

Konjektör Arıza Belirtileri Nelerdir? 

Konjektör Arıza Belirtileri arasında en bilinir olanı sürekli araç sigortasının atmasıdır. Elektriğin değişken yapısı ve dengelememesi sigortanın atmasına neden olur. Ayrıca akünüz sık sık bitebilir, aracınızda akü arıza lambası yanabilir. Çünkü, konjektör arızası nedeniyle olması gerektiği şarj değerlerine bir türlü ulaşamaz. 

Konjektör Fiyatı Ne kadar, Tamiri Mümkün mü? 

Konjektör Fiyatı, günümüz şartlarında 2800 – 3500 TL fiyat bandında satışa sunulmaktadır. Bu rakam aracın marka ve modeline göre değişkenlik gösterse de çok büyük farklılıklar olmadığından da söz edebiliriz. Konjektör tamiri hiçbir şekilde yapılamamaktadır. Bu nedenle arıza göstermesi durumunda ivedi bir şekilde konjektörün değişimini yapmanız gerekli. 

Beğendin mi?
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

O.D.T.Ü Otomotiv Mühendisli tahsilatımın ardından uzun süre Renault'da görev aldım. Firmada alanında uzmanlaşmış arkadaşları bir araya toplayarak Renaultum.Com 'u kurdum. Amacım bir birlerine yardımcı olan, ÜCRETSİZ ve ÇIKARSIZ sorunları çözüp bilgilendirme yapılan TR'nin en büyük Renault Kullanıcı Ağını oluşturmak. SAYENİZDE bu yönde hızla ilerliyoruz!

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir