1. Anasayfa
 2. Renault Arızaları

DF049 Renault Arıza Kodu Tanımı ve Çözümü

DF049 Renault Arıza Kodu Tanımı ve Çözümü
DF049 Renault Arıza Kodu
0

DF049 Renault arıza kodu iki farklı nedenle karşımıza yoğun bir şekilde geliyor. Günümüzün modern otomobilleri, arıza kodlarıyla donatılmıştır ve bu kodlar araçta meydana gelen sorunun pratik bir şekilde çözülmesine yardımcı olur.

Renault marka araçlarda sık karşılaşılan bir arıza kodu olan DF049 Renault arızası hakkında detaylı bilgiler aktardık. Renault DF049 Kodu nedir, arıza sebepleri nelerdir, çözümü nasıl gerçekleştirilir, onarım maliyeti ne kadar olabilir ve bu kodu önlemek için neler yapılabilir gibi konuları en ince ayrıntısına kadar işledik. Eğer aracınızda DF049 koduyla karşılaşıyorsanız, endişelenmeyin. Artık sorunu anlayıp çözüm bulabilir ve yolculuğunuza sorunsuz bir şekilde devam edebilirsiniz.Df049 Kodu nedir? Df049 Arıza sebepleri ve onarım maliyeti hakkında bilgi dışında Df049 Kodu önleme yöntemleri ve çözüme yönelik detaylar karşınızda. Öncelikle, bu arıza kodunun ne demek olduğuna değinelim.

Df049 Kodu Nedir?

Df049 Kodu basınç sorunun habercisidir. Bu basınç aracınızda karşılaştığınız arıza türüne göre farklılık gösterir. Aracınızda Df049 Kodu belirdiğinde iki ana sorun ortaya çıkabilir. Bunları,

 • Klima gazı basınç sensörüne bağlı sorunlar
 • Şanzıman yağ basıncına bağlı sorunlar.

Bu iki arızayla ayrı ayrı karşılaşabileceğiniz gibi, ikisiyle aynı anda da karşılaşabilirsiniz. Klima basıncında sorun varsa klimanız düzgün çalışmayabilir ya da soğutmayabilir, şanzıman yağ basıncındaki sorunda vites geçişlerinde tutarsızlık, zor geçme ya da hiç geçmeme gibi sorunları ortaya çıkartabilir.

DF049 Renault Arıza Kodu ve Çözümü
DF049 Renault Arıza Kodu ve Çözümü

Klima gazı basınç sensörü

Klima gazı basınç sensörü arızalarını DF049 dışında DP530 koduyla da alabilirsiniz. Klima basınç sensörünün ana görevi, klima gazının basıncını ölçümleyerek yeterlilik seviyesini tespit etmektir. Gazı basıncı düşük olmasının dışında yüksek olması da bu arızanın karşımıza çıkmasına ve klima kompresörünün çalışmamasına neden olacaktır.

DF049 arıza kodunun çözümü için, öncelikle öndeki klima borularının girişine hafif bir basınç uygulayın. Gaz çıkışı olursa biraz dışarı tahliyesine izin verin. Eğer bu işlemden sonuç alamazsanız klima basınç sensörü arızası da ihtimaller dâhilindedir.

Şanzıman yağ basıncı arızası

Şanzıman yağı basınç sensörün, sürekli şanzıman yağını ölçümler ve ECU (Elektronik kontrol ünitesine) yağın basınç aralığı bilgisini aktarır. Bu bilgiler eşliğinde şunu söyleyebiliriz ki… Eğer kısa zaman önce şanzıman yağınız değişti ve bu arızayla karşılaşmışsanız; içindeki yağ oranı yüksektir.

Fakat yakın zamanda şanzıman yağı değişmedi ve durduk yere bu arızayı vermişse, bu durumda da şanzıman yağ basınç sensörü arızalıdır. Çünkü iç kısımdaki yağ durduk yere artamaz.

Özetle, DF049 Renault arıza kodu karşınıza çıktığında bakacağınız ilk aşama klima, ikinci aşama da şanzıman yağı olsun. Eğer her ikisinde de bir anormallik olmadığını gözlemlerseniz, bu durumda sensörleri kontrol edebilirsiniz. Şunu da unutmayın ki sensör kesin bozuk olmayabilir. Belki de ona giren tesisatın klipsinde, ya da bağlantı kablolarında sorun vardır. Bu nedenle sensörü değiştirmeden önce mutlaka bağlantı soketi ve kabloyu elinizle biraz sallayarak arızanın gidip gitmediğini gözlemleyin. Son çare olarak da artık sensörün değişimi kaçınılmazdır.

Beğendin mi?
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

O.D.T.Ü Otomotiv Mühendisli tahsilatımın ardından uzun süre Renault'da görev aldım. Firmada alanında uzmanlaşmış arkadaşları bir araya toplayarak Renaultum.Com 'u kurdum. Amacım bir birlerine yardımcı olan, ÜCRETSİZ ve ÇIKARSIZ sorunları çözüp bilgilendirme yapılan TR'nin en büyük Renault Kullanıcı Ağını oluşturmak. SAYENİZDE bu yönde hızla ilerliyoruz!

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir