1. Anasayfa
 2. Genel

Aracımı Kiraya Vermek İstiyorum 2024 (Tüm Yöntemler) Artı ve Eksileri

Boşta duran aracınızı değerlendirin! Aracınızı kiraya vererek ondan hatırı sayılır bir gelir elde edebilirsiniz. Kişisel kullanım ya da kurumlara kiralama yapabilmek için yol haritanızı sizin için çizdik.

Aracımı Kiraya Vermek İstiyorum 2024 (Tüm Yöntemler) Artı ve Eksileri
Aracımı Kiralamak istiyorum
0

Araba kiralama sektörü ve artan yakıt fiyatları ve geçim sıkıntısı yaşayanlar, aracımı kiraya vermek istiyorum düşüncesine ister istemez katılıyorlar. Ya da Ülke dışına çıkıp, otomobilini kullanmayacak araç sahipleri “Arabam boş duruna kadar değerlendireyim” diyerek aracını kiraya vermek istiyor. Tabi bu istek, beraberinde sorgulamaları da getiriyor. Aracımı kiraya vermek mantıklı mı? Günde ortalama 3000 TL kazanmak için kiraya vermeye değer mi? Aracımı kiraya vermek istiyorum ne kadar Kazanırım düşüncesi aklımızın bir köşesini sürekli kemiriyor.

Kurumsal firmaya araç kiraya vermek ya da filoya araç vermek sizlere hatırı sayılır oranda bir gelir getirebilir. Garanti gelir uygulaması olan ve evinizin önünde duran kullanmadığınız arabalarınız konusunda sabit bir ödeme alabilirsiniz Araç kiralama adı altında pek çok firma birçok ilde hizmet veriyor. Bu durumlarda dikkat etmeniz gereken bazı sorular bulunuyor bu sorular,

 • Aracı kiraya verirsem bana gerekli olduğu zaman idare edebilecek miyim?
 • Kiraya verilen araç konusunda kaza yaparsa, arıza verirse bu durumda ne yapılmalıdır?
 • Aracınızı bir yatırım aracı olarak mı görüyorsunuz veya aracınız boş durduğu zamanlarda ek gelir mi getirmeli?
 • Bu tarz soruları belirlediğiniz zaman araç kiraya vermek mantıklı mı konusunda bir sonuca varabilirsiniz. Bu durumda pek çok firma ile görüşebilir ve kişiler arabalarını kiraya verebilirler.

Eğer bu sorulara olumlu yanıt veriyorsanız, kiraya verme kararınız kadar “Nereye kiraya vereceğiniz” konusu da büyük önem taşıyor.

Aracımı Kurumsal Firmaya Kiraya Vermek İstiyorum

Aracını kiraya vermek isteyen kişiler nasıl yapacağını bilmiyorsa ve aracımı kurumsal firmaya kiraya vermek istiyorum diyorlarsa bunun için bazı araç kiralama filoları ve tanıdık varsa kiralama işi ile ilgilenen tanıdıkların vasıtasıyla aracınızı kiralayabilir. Ancak bu yöntemle irtibata geçerek arabanızı veya aranızı kiraya verebileceksiniz. Bunun için izlemeniz gereken durumlar,

 • Araç kiralama şirketleri ile birlikte görüşerek kira verme işlemlerini halletmek.
 • Kendi sosyal çevrenizi kullanarak müşteriye ulaşarak aracınızı kiraya vermek.
 • Kurumsal ihaleleri takip etmek. Talep kapsamında firmayla görüşüp kendi aracıyla ihaleye girmesini sağlamak.

Bu görüşmeyi nasıl yapabileceğiniz konusuna da değinelim.

Aracımı Kiraya Vermek istiyorum
Aracımı Kiraya Vermek istiyorum

Araç Kiralama Şirketleriyle Nasıl Anlaşılır?

Araç kiralama şirketleri, aracınızı kiralamak ve sizlerin kolay bir şekilde para kazanmanızı sağlamak için otomobilinizi pratik bir şekilde kiraya verebilir fakat bu sağladığı bu hizmete yönelik komisyon alabilirler. Bununla birlikte araçlarınız günlük değil en 1 aylık süreç gibi daha uzun sürelerde kiralamak da seçenekler arasındaki yerini alıyor. Bu sebeple Aracımı kiraya vermek istiyorum ne kadar kazanırım konusunda iyi bir miktar kazanırsınız fakat aracınızı uzun süreli kiraya vermek durumunda kalabilirsiniz.  Kurumsal firmalarla çalışırken,

 • Araçların piyasa değerine bakılır ve sizinle araç kiralama sözleşmesi yapılabilir.
 • Bu durumda kaza durumlarında ne yapılacağı belirtilir ve kişiler 3 adet kazadan sigorta gibi değer kayıpları alınabilir.
 • Bununla birlikte ruhsat, aracın birçok bilgisi incelenir ve ruhsat sahibinin güvenliği sağlanır.
 • Kurumsal ile kesinlikle yasa dışı işlem yapılmaz, kiralama yapılan müşteriler ile sözleşmesi yapılır.
 • Ödeme konusunda kişiler 1 hafta 1 aylık olarak ücret alabilecekler ve ödemeler düzenli olarak yapılır.
 • Aracınızınız sözleşmeli olarak şirketle anlaştığınız zaman trafik ve karayolları cezaları şirket tarafından ödenir, bununla birlikte pek çok durumda aracınızın bakımı üstlenir fakat kiralamalardan komisyon alınır.

Genel olarak araç kiralama ile ne kadar kazanacağınız konular hakkında arabanızın yılı, yakıtınızın türü, modeline göre farklı rakamlar olabilmektedir. Orta sınıf piyasa konusunda genel olarak kişiler günlük ortalama olarak 2000 TL civarında kazanabilmektedir. Aracınızın modeli ne kadar yüksekse kazanma oranınız artabilir.

Aracımı Kiraya Vermek İstiyorum

Araçlarını bireysel olarak kiraya vermek isteyen kişiler sosyal çevrelerinden güvendikleri kişilere araçlarını kiraya verebilirler. Bunun dışında kesinlikle güvenmediğiniz bir kişiye aracınızı vermemelisiniz. Sosyal medya da bu konuda çok sayıda platform var. Sakın ola ki bir hata yapıp, böyle bir boşluğa düşmeyin. En büyük dolandırıcılık yöntemlerinin başında yer alıyor. Aracımı kiraya vermek istiyorum diyen kişiler mutlaka araç vergisi vermelidir. Bu noktada ister bireysel ister kurumsal olarak vergi vermeli ve aracınızın güvenliğini sağlamak için sözleşmeler yapmalısınız.

Sonuç olarak Bireysel olarak veya kurumsal olarak aracınızı kiraya verdiğiniz zaman günlük ortalama 1000 ila 1200 TL kazanırsanız aylık olarak 30000-35000 TL arasında kazanabilirsiniz. Kira dışında aracımı şoförlü kiraya vermek istiyorum diyen kişiler bu noktada şoförlere güvenmeli ve eğer mümkünse kurumsal firmalara sorarak aracınızı şoförlü olarak verebilirsiniz. Fakat ayrıca şoför parasını ödemeniz gerektiğini de şimdiden hatırlatalım.

Tır Alıp Kiraya Vermek 2024

Tır Alıp Kiraya Vermek 2024 yılında en karlı yatırımların başında yer alıyor. Yukarıdaki hususi araçların dışında, ticari araçlara yatırım yapmak en çok kazandıran sektörlerin başında yer alır. Bunların başında da TIR geliyor. Tır Alıp Kiraya verildiğinde şoföre ortalama 40.000 TL ‘lik bir bütçe ayırmanız gerekiyor. Bunun dışında tırın masrafları, şoförün sigortası derken; masrafları çıkartıp geliri hesapladığında ortalama 4 Milyon liraya alacağınız Scania marka bir tır, size ayda yaklaşık 100.000 TL kar bırakabilir. En kötü ihtimalle iki senede parasını çıkartıp, sizin kara geçmenize neden olacaktır.

Sık Sorulan Sorular – Aracımı kiraya vermek istiyorum

Bu bölümde hazırladığımız içeriklere yönelik, siz değerli kullanıcılarımızın uzmanlarımıza yönlendirmiş olduğu en sık sorulan soruları derledik. Özet niteliğinde okuyup, konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca Aracımı kiraya vermek istiyorum konusuna yönelik aklınıza takılanları, sormak istediklerinizi ya da deneyimlerinizi bizlerle YORUMLAR bölümünden paylaşırsanız yayınlamaktan mutluluk duyacağımızı bilmenizi isteriz.

Aracımı kiraya vermek mantıklı mı?

Aracımı kiraya vermek mantıklı mı? Eğer çok kullanmıyorsanız, boşta yatması yerine güvenilir alanlara kiralamanız ek gelir açısından çok önemli. Aracınıza binmediğiniz durumlarda kiraya vermeniz, oldukça mantıklı. Fakat sözleşme yapıp kendinizi sağlama almayı da unutmayın.

Aracımı kiraya vermenin şartları nelerdir?

Aracınızı kiraya vermeden önce bakımını özenli bir şekilde yaptırın. Çünkü, yeni model ve bakımlı araçlar kiralanmak için rağbet görüyor. Siz olsanız eski bir aracı kiralayıp uğraşmak ister miydiniz?

Beğendin mi?
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

O.D.T.Ü İletişim Fakültesinden mezun oldum. Yurtdışında Renault Satış Danışmanı olarak başladığı yolculuğum, önce Satış Sorumlusu sonra da Satış Bölge Sorumlusu pozisyonlarıyla taçlandı. Türkiye'ye döndükten sonra da deneyimlerimi, tecrübelerimi Benim Renault'um diyenlerle paylaşıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir