Yağmurda Araba Sürmek Çokta Zor Değil

Ana Sayfa » Püf Noktalar » Yağmurda Araba Sürmek Çokta Zor Değil

Yağmurda Araba sürmek sandığınız kadar korkulacak bir durum değil. Ayazların, soğukların, yağmurların bize hafif “selektör” yapmaya başladığı şu günlerde otomobil kullanıcıları olumsuz hava şartları nedeniyle tedirginlik yaşıyor. Değişen hava koşulları nedeniyle özellikle yağmurlu havalarda doğru bilinen yanlışlar, hiç uygulanmayan kurallar görüş alanınızı kaybetmenize, direksiyon hakimiyetinizi yitirmenize kadar uzanan bir sürece neden oluyor.

 

Yağmurda Araba Nasıl Kullanılır ?

Yağmurda Araba Sürmek  için direksiyonu rahat edebilmeniz gerekli. Havaların soğuk olması nedeniyle kalın giyinmemiz sonucunda direksiyon manevrasını rahat bir şekilde yapmayız. Bu nedenle mutlaka üzerinizde rahat hareket edebileceğiniz bir kıyafet bulunsun. Görüş açınızı kısıtlamaması adına buğu çok önemli. Havalandırmanın doğru konumda olmasıyla tüm buğuyu bir anda çözebilirsiniz. Günümüz araçlarının neredeyse tamamının buğu çözücü özelliği bulunuyor. Aracınıza tam hakim olup bu özeliği keşfet melisiniz. Aracınız eski bir model ve bu özellik yoksa marketlerde buğu önleyen spreyler mevcut. 2-3 tl bir ücretle temin edebiliyorsunuz. Bunu aracınızın içine uyguladığınızda da camlarınız buğu tutmuyor. Aracınızda mutlaka uygun ebatta jant ve lastik olsun. Görünüm & Estetik açıdan aracınızın ihtiyaçlarını karşılamayacak lastikleri kullanmayın. Aksi durumunda aracınız kayar ve direksiyon hakimiyetini kaybedersiniz.

Yağmurda araba neden kayar?

Yağmurlu havalarda direksiyon hâkimiyetini kaybedip aracın kaymasının bazı kritik etkenleri vardır, tedbirlerinizi alın ki bu hayatınıza mal olmak zorunda kalmasın.
En önemlisi lastikler: Aracınızda iki farklı tip lastik kullanın. Bunlar kışlık ve yazlık lastikler. Hava sıcaklığının 7 derece altına düştüğü durumlarda kışlık lastikleri kullanmanız gerekir. İdeal bir lastiği en fazla 4 yıl kullanın, yarın diş derinleri aşınmış lastiklerden uzak durun. Yağmurda aracın kaymasının en önemli etkeni suyun lastik içindeki tahliye kanallarını doldurarak lastiğin tam anlamıyla yere temas etmemesi ve kontrolü kaybetmenize neden olur.
Jant & Lastik Uyumu: Bu konuya yukarıda kısmen değinmiştik, biraz daha açalım. Mutlaka üretici firma tarafından tavsiye edilen ölçülerde jant ve lastik kullanın. Estetik açıdan ho duran ince yanak lastikler, dışa dönük jantlar ya da “pıstırılmış” denilen araç tipleriyle yola tutuşunuz zor olacağından ilk tepkide aracınızın olumsuz reaksiyonuyla karşılaşırsınız.

Takip mesafesini arttırın.

En önemli maddedir. Yaz aylarına istinaden takip mesafenizi biraz daha uzun tutun ki her hangi sorun oluştuğunda durma şansınız oluşsun. Direksiyonu 9:15 konumunda tutun. Kışın esen sert rüzgarlar sizi şerit değiştirme itebilir bu nedenle direksiyon hakimiyetiniz tam ve kusursuz olmak zorundadır. Seyir halinde giderken yolun orta şeridini kullanmaya özen gösterin. Sağ ve sol şeritlerde su birikintisiyle karşılaşırsınız oraya sert bir şekilde girmeniz sizi refujlara doğru savurur ve kaza ihtimalinizi artırır.

Güneş gözlüğü Takın.

Yağmurda araba sürmek zorlanıyorsanız yağmur çok sert bir şekilde yağıyorsa polarize bir gözlük, yolu daha iyi görmenizde size yardımcı olur. Snopes yağmurda ve siste polarize bir gözlük takmanın görüşünüze neden yardımcı olacağını şöyle açıklıyor;

Gün içinde yağan yağmurda araba kullanırken polarize güneş gözlüğü kullanmak, sürücünün daha iyi görmesine yardımcı olur. Polarize güneş gözlüğü dağılmış ve yansıyan ışığın yatay bileşenlerini bloke eder ki bu şu demektir; polarize güneş gözlüğü, gün ışığında meydana gelen sis ya da yağmur gibi atmosferik-havayla ilgili etkiler olan dağınık ışık etkisini önler.

Şuna da dikkat edin: Bu öneri,sadece polarize güneş gözlükleri için geçerli. Polarize olmayan güneş gözlükleri görüşü daha da karartıp görmeyi zorlaştırır. Buna ek olarak, polarize güneş gözlüğü takma konusundaki bu öneri, akşamları işe yaramaz. Dolayısıyla, eğer hava kararmışsa ve yağmur da çok fazla yağıyorsa, arabayı yolun kenarına çekmek daha güvenli olabilir.

En ama en önemli şey; LÜTFEN ANİ ŞERİT DEĞİŞİMİ YAPMAYIN

Yağmurda Araba Sürmek Çokta Zor Değil - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  LPG Montajı Sonrası Yapılacaklar Sente Nedir, Sente ayarı nasıl yapılır? Çekme Belgesi Nedir ,Masrafları Ne Kadar? Cvt şanzıman nedir, nasıl çalışır? Oyak Kampanyası 2020 Ne Zaman Başlayacak? 2020 Renault’un en az yakan araçlar

  FACEBOOK'TA BİZ

  Tüm hakları saklıdır.

  Renault Fun Clup - Tüm Hakları Saklıdır