GenelRenault Arabalar

Qasqai ‘mi kadjar mı?

Nissan Qashqai, sektörde yenilikçi bir otomobil olarak piyasaya çıktı. Muhteşem satış hacimleri elde ederken, rakiplerinin Pazar gününe ortak olma çabaları kaçınılmaz oldu. En güçlü rakibi şüphesiz Renault’nun Kadjar’ı. Aslında çok benzer özelliklere sahip olmalarına rağmen oldukça fazla ayırt edici özellikleri vardır. Şimdi bunları birlikte inceleyelim..

Boyutlar: Her iki aracın boyutları birbirine çok yakın ancak Renault Kadjar 7.1 cm daha uzun, 4 cm daha geniş ve 1 cm daha yüksek. Bu boyutların büyük olması sayesinde Renault Kadjar’ın kabin ve bagajının biraz daha büyük olduğunu söyleyebiliriz.

 

Motorlar

Her iki otomobil de Renault üretimi benzinli ve dizel motorlara ve Renault üretimi vites kutularına sahip.

  • * Benzinli Motor Seçenekleri :
  • * 1200cc turbo 115hp,
  • * Dizel Motor Seçenekleri:
  • * 1500cc Turbo 110 hp
  • * 1600cc Turbo 130

 

Qashqai’de 1200cc benzinli ve 1600cc dizel motorlarda otomatik şanzıman seçeneği bulunurken, 1500cc motor direkt vites ile tercih edilebiliyor. 4×4 çekiş sistemi sadece düz vitesli 1600cc dizel versiyonunda tercih edilebiliyor. Renault’nun ise hangi şanzıman tipinin hangi motorlarla sunulacağı henüz netlik kazanmasa da Nissan’a benzemesi bekleniyor.

 

Yandan görünüm

Her iki araçta da A, B ve C sütunları birbirine oldukça benzer. Ancak Sütun C’deki kıvrımlar farklıdır. Kadjar’da hat bazında yalın bir çizgi tercih edrken, Qashqai’de daha sert bir geçiş tercih edildi. Ek olarak, Demir işaretleri Qashqai’de kardeşine göre çok daha görünür. Ön kısım diğer kısımlardan daha çok birbirine benzer.

 

Önden görünüm:

Her iki araçta da önden neredeyse tamamen farklı görünüyor. Qashqai’nin motor kaputu üzerindeki Demir işaretler daha keskin, Kadjar’da ise daha yumuşak hatlar tercih edilmiş. Far tasarımları ve tampon ise tamamen farklı tasarlanmış.

Arka tasarım: Kadjar modelinde çamurluklar daha belirgin ve şişirilmiş görünürken, Qashqai’de C sütunu ile daha entegre bir yapı ortaya çıktı. Yine ön kısımda olduğu gibi arka kısımda da tamamen farklı stop gurubu ve stop tampon tasarımları tercih edilmiş.

Kokpit

Renault, Kadjar’daki Captur modelindeki oyuncak kokpit tasarımını terk ederek daha ciddi ve kaliteli bir kokpit yarattı. Havalandırma düğmeleri ve göstergeleri dışında Qashqai ile ortak bir detay yok. Her iki aracın da kokpitleri kendilerine özgü görünüyor ve oldukça kaliteli.

Fiyat karşılaştırması

Buradaki en önemli unsur budur. Kadjar genel olarak daha uygun fiyatlı olsa da seçilen donanıma göre farklılıklar söz konusu. Kararınızı verdikten sonra otomobil firmalarının kampanyalarını takip edebilirsiniz.

 

İç

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Oyak Araç Kampanyası 2022