Plakam düştü ne yapmalıyım, nasıl yenileyebilirim?

Ana Sayfa » Merak Edilenler » Plakam düştü ne yapmalıyım, nasıl yenileyebilirim?

Plakam düştü ne yapmalıyım diye düşünmeden önce sakin olmanız gerekli. Dünyanın sonu değil, izlemeniz gereken bir takım prosedürler var, bilmiyorsanız dert değil; bu makaleyi dikkatlice okumanız yeterli.
Plakanız düşünce yapmanız gereken ilk hareket emniyete bunu bildirmek olsun. “Düştü bulurum, bir yerlerden çıkar” zihniyeti içinde sakın olmayın. Nitekim bunu önceden ilgili birimlere haber vermezseniz başınıza gelebilecek sorunlara çanak tutmuş olursunuz. Bu nedenle hızlı hareket edip, kendimizi emniyete almamız gerekli.

Plaka Çıkarmak İçin Nereye Başvurmalıyız?

Bulunduğunuz il ya da ilçenin Trafik Müdürlüğü bu konuda size yardımcı olacaktır. Emniyet Müdürlüğü’nden plaka zayi randevusu almanız gerekiyor. Randevu almanız çok önemli, özellikle Metropol illerdeki yoğunluğu göz önüne alacak olursa beklememek ve işlemlerinizin hızlı bir şekilde yürüyebilmesi için randevu almanız çok önemli.

Plaka yenilemede istenilen evraklar

Plaka zayi randevumuzu alıp Emniyet Müdürlüğüne gittiğinizde sizden aşağıdaki evrakları isteyecekler. Bu nedenle hazırlıklı gitmenizde fayda var, gidip geri dönmeyin.

 • Nüfus cüzdanının aslı veya fotokopisi
  Tescil dosyası
  Zorunlu trafik sigortasının fotokopisi
  Trafik Tescil Belgesi
  Dilekçe

Üsttekilerin tamamı tamamlayabileceğiniz evraklar, aklınıza takılan varsa bizlere sorularınızı iletebilirsiniz. Bir tek dilekçede takılabileceğinizi düşünüyorum o yüzden sizler için buraya örnek bir dilekçe yazıyorum.

TRAFİK TESCİL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE

………………… TRAFİK TESCİL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜN’de (İsminiz) adıma kayıtlı olan
(Plakanız) plaka sayılı aracımın Plakalarından tekini zayi etmiş bulunmaktayım, Yenisinin çıkartılarak verilmesini arz ederim. (BurayaTarih)

Marka : ———
Model :————-
Motor No :————-
Şasi No :—————–
Adres :
Adı ve Soyadı (İmza)

Evrakları ve yukarıdaki dilekçe örneğine göre dilekçemizi hazırlayıp emniyete teslim ettikten sonra emniyetin bize vermiş olduğunu aracınızın plaka basım kağıdını alarak şoförler cemiyeti üzerinden plakamızı bastırıp teslim almamız gerekli.

İlginizi Çekebilir; YAKITTAN TASARRUF EDİN

İşlemler sırasında Plakam değişir mi ?

Çalınan kaybolan plakalar sürekli sorun teşkil ettiği için bu konu ile ilgili 2016 yılında bir düzenleme yapıldı ve Plaka Tanıma Sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için yapılan düzenlemeye göre 1 veya 2 plakası birden çalınan veya kaybolan kişiler aynı plakayı tekrar alamayacak. Araç sahibi plakasını yenileyecek ve ikiz plaka diye belirtilen karışıklık önlenmiş olacak.

Çalıntı veya kayıp plakayı bildirmeyene trafik para cezası uygulanacak. (96TL)

 

Plakam düştü ne yapmalıyım konusu hakkındaki düşüncelerinizi bize yorumlardan ulaştırabilirsiniz.

Plakam düştü ne yapmalıyım, nasıl yenileyebilirim? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Araç muayenesi nasıl yapılır, nelere dikkat etmeliyiz? Taşıt Kredisi kampanyası resmen başladı! Hangi motor yağını kullanmalıyım Arabanın kışlık bakımı nasıl yapılır Çekme Belgesi Nedir ,Masrafları Ne Kadar? Renault tarihi nasıl, hiç merak ettiniz mi?

  FACEBOOK'TA BİZ

  Tüm hakları saklıdır.

  Renault Fun Clup - Tüm Hakları Saklıdır