Otomatik vites araba nasıl kullanılır, çeşitleri nelerdir?

Ana Sayfa » Ustaya Sorun » Otomatik vites araba nasıl kullanılır, çeşitleri nelerdir?

Otomatik vites araba modelleri uzun dönemdir yollarda. İlk otomatik vites kutuları, düşük konforları, fazla yakıt tüketimleri ve yüksek fiyatları sebebiyle toplumda tercih edilmiyordu. Gelişen teknolojiyle birlikte araç almak isteyen kullanıcılar otomatik vites kutusuna yöneliyor. Yoğun trafikte manuel vitese göre daha konforlu olması, bazı modellerin yakıt tüketimini azaltması, hatta manuel vitesten bile az yakması otomatik tercih edilme nedenlerinin başında geliyor. Dikkatli kullanıldığında yıllar boyu sorunsuzca hizmet verebilen otomatik şanzımanlı araç almadan önce hangi modelin size daha uygun ve kullanışlı olduğunu bilmek zorundasınız.

En iyi otomatik şanzıman hangisi

Bu sorunun tek bir cevabı yok. Aslında “en iyisi” diye bir şey yok; “bana en uygunu hangisi” olarak sorabilirsiniz. Birçok farklı şanzımanın birbirine göre avantajları var. Size en uygunu hangisiyse ona yönelmelisiniz. Mesela, CVT’ler genel olarak uzun ömürlü ve sorunsuzken yakıt verimliliği konusunda diğerlerine göre daha fazla yakar. Renault’un dizel araçları için geliştirdiği EDC şanzımanlar çok iyi yakıt tüketim değerlerine sahipken belirli bir torkun (250 nm) üzerine çıkamazlar. BMW, Jaguar ve Land Rover modellerinde kullanılan ZF marka 8 ileri tam otomatik şanzıman yakıt tüketimi, performans ve konfor anlamında en iyisi olsa da satın alma maliyeti yüksektir.

Otomatik vites araba çeşitleri nelerdir

Otomatik vites üzerindeki harfler

Geleneksel tam otomatik: Yağ basıncı ile çalışırlar. Vites geçişlerinde sarsıntı yapmaz, arıza riskleri oldukça düşüktür ve konfor olarak en iyi sınıftır. İlk çıktığı dönemler yakıt tüketimi çok fazlaydı fakat günümüzde lüks araçlarda kullanılan modern örnekleri manuellerden daha az yakıt tüketir. Fiyatları diğerlerine oranla yüksektir.

Tek  kavramalı yarı otomatik Manuele benzer bir yapısı vardır.. Debriyaj sistemi bir beyin tarafından elektronik olarak kontrol edilir. Sadece bir kavrama olduğu için vites geçişleri yavaş olur ve yolcular tarafından hissedilir. Yakıt tüketimleri düşüktür ancak performans ve konfor daha azdır.

Çift kavramalı yarı otomatik: Manuel şanzımana benzer ancak debriyaj sistemi bir beyin tarafından elektronik olarak kontrol edilir. İki ayrı kavrama olduğu için vites geçişlerini sarsıntısız ve çok hızlı yapar. Yakıt tüketimi, konfor ve performanstan ödün vermeniz gerekmez.

CVT: Sistemde debriyaj, vites kutusu ve dişli yoktur. Onun yerine konik yapıda makaralar bulunur. Bu makaraların yalnızca üst ve alt sınırı bellidir. Onun dışında bu üst ve alt sınır arasında teorik olarak sonsuz vites bulunur. Bu sayede aracın hızına bağlı olmaksızın yalnızca motor hızına bağlı kalarak sistem en uygun vitese geçer.

 Otomatik vites üzerindeki harflerin anlamı

P (Park): Aracınızı tamamen durdurduktan sonra vites kolunu getirmeniz gereken işaret budur. En önemli püf noktası aracınızın zarar görmememesi için tam olarak durmasını sağlamaktır.

R (Reverse): Tıpkı manuel vitesteki R gibidir. Aracınızın geri vitesidir. Geri geri gitmesini istiyorsanız, araç tamamen durduktan sonra bu konuma getirip hareket edebilirsiniz.
N (Neutral): Otomatik vitesli araçlarda aracı boşa almak için kullanılır. Araç bekler pozisyondayken bu vitese alabilirsiniz. Mesela kırmızı ışık gibi.. Dikkat etmeniz gereken husus, bayır aşağı inişlerde manuelde boşa atmak gibi sakın ha bunda da yapmayın.

D (Drive): Aracınızı hareket ettirmek için kullanmanız gereken vites konumu budur. Ayağınız frendeyken el frenini indirip kontak anahtarını çevirdikten sonra (ya da güç düğmesine bastıktan sonra) vites kolu D’ye getirilip araca ilk hareketi verilir.

Otomatik vites araba kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

En önemli etken Şanzıman Yağıdır. Üretici firmanızın tavsiye etmiş olduğu değerler de hatta güzellik olsun diye biraz daha öne çekerek değiştirmeniz çok önemli. Hatta kullanım tarzınız sert ve agrasif ise bu süreci daha da öne alabilirsiniz.

Kullanırken kibar olmaya özen gösterin. Ani gaz vermelerden mümkün olduğunca kaçının, bunlar çabuk yıpranmalara neden olacaktır.

Aracınızı park ederken, özellikle de rampa ya park ediyorsanız önce el frenini çekin. El frenini çektikten sonra ayağınız fren pedalındayken N konumuna getirin, araç bu sayede salınımını yaparak yükü şanzımanın üzerinden alacaktır. Dolayısıyla da ilk yükü şanzıman göğüslemek zorunda kalmaz. Altını çizerek tekrar belirtelim ki önce el frenini çekeceksiniz, daha sonra P’ye alacaksınız.

Sıkışık trafikte çok dur kalk yaparak araç kullanmak zorunda kalıyoruz. Kırmızı ışıklarda 20-30 sn bir süreyle beklerken vites N konumuna getirin ve şanzımanın yağlanmasını kesin; özetle biraz nefes almasını sağlayın.

Araç hareket halindeyken sakın vites değiştirmeyin. Bazen oluyor özellikle geri geri giderken, teker hafif hareket konumunda bulunduğu hemen D’ye alıp öne ilerliyoruz. Lütfen tekerler tamamen durmadan bunu yapmamaya özen gösterin.

Otomatik vites araba nasıl kullanılır, çeşitleri nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Araba neden hararet yapar

Araba neden hararet yapar 12 Aralık 2019

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Egzozdan duman atması neden olur? 2020 Renault’un en az yakan araçlar Araba neden hararet yapar Renault tarihi nasıl, hiç merak ettiniz mi? Sente Nedir, Sente ayarı nasıl yapılır? Turbo Nedir, Turbo Nasıl Çalışır?

  FACEBOOK'TA BİZ

  Tüm hakları saklıdır.

  Renault Fun Clup - Tüm Hakları Saklıdır