Hill Holder Nedir? Nasıl Çalışır?

Ana Sayfa » Ustaya Sorun » Hill Holder Nedir? Nasıl Çalışır?

Hill Holder Nedir? Terimin Türkçe karşılığı yokuş kalkış desteği demektir. Manuel vites kutusuna sahip araçlarda özellikle yokuşlarda kaçırma sorunu yaşarız. Çünkü biz debriyajdan ayağımızı çekip, debriyajın kavrama noktasına kadar ulaşma anına kadar geçen sürede aracımız geri geri geri kaçıracaktır. Bu sorun özellikle acemi kullanıcılarda büyük bir tehlike arz ediyor. Çünkü geri geri gidip panikle arkadaki araca çarpma durumunuz kaçınılmaz bir hal alır.

İlk kez 1996’da tanıtılan bu sistem (O zamanki ismiyle HHC) bugün birçok otomotiv firmasıyla birlikte Renault’unda kullandığı bir teknoloji. Şimdi bu teknolojiyi hep birlikte inceleyeceğiz.

Hill Holder Nedir, Ne İş Yarar ?

Hill-Holder sistemi geri kayma korkusu yaşatmaz. Aracın tam durma anından birinci viteste ilerlemeye başlaması esnasında freni tutma prensibiyle çalışır. Sistemin devreye girmesiyle birlikte siz gaz pedalına basıp gaz verene kadar aracınız geri geri hareket etmeyecektir.

Hill Horder Çalışma Prensibi?

Layman koşullarına göre, Hill-Holder sistemi, iki sensör kullanarak ve araçtaki fren sistemi ile beraber çalışır. İlk sensör aracın yokuş yukarı eğimini ölçerken, ikinci sensör de debriyaj düzenini kontrol eder. Yokuş yukarı konumda araç durdurulduğunda, sürücü fren pedalına basarken debriyaja tamamen yüklendiğinde sistem devreye girer. Bu durumda sürücü debriyaj pedalına tamamen basıyor olmalıdır. İsterse ayağını fren pedalından çekebilir. Sistemi devre dışı bırakmak ve aracı ileri hareket ettirmek için, sürücü birinci vitese geçmeli, hafifçe gaz pedalına basmalı ve yavaşça ayağını debriyajdan çekmelidir. Bu noktada Hill-Holder mekanizması fren sistemini boşa alır ve aracın ilerlemesine imkân sağlar. Aynı şekilde araç yokuş aşağı pozisyondayken geri vitese geçilirse, sistem aracın ileri kaymasını önler.

Hill Holder’ın Nasıl Kullanılır

Hill-Holder, manüel şanzıman kullanım tekniklerinde deneyimsiz olanlar için veya inişli-çıkışlı dik yollarda yoğun trafik koşullarında size yardımcı olacak bir mükemmel sistemdir. Ancak aynı teknik, bir sürücünün; fren, debriyaj ve hızlanma sistemlerinin koordineli bir şekilde manüel park freni kolunu kullanımı ile de sağlanabilir.

Hill Holder sistemiyle ilgili aklınıza takılan ya da sormak istediğiniz her hangi bir şey varsa görüşlerinizi bize YORUM bölümünden iletebilirsiniz.

Hill Holder Nedir? Nasıl Çalışır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Araba neden hararet yapar

Araba neden hararet yapar 12 Aralık 2019

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Nissan Qashqai mi Renault Kadjar ‘mı? Hill Holder Nedir? Nasıl Çalışır? Cvt şanzıman nedir, nasıl çalışır? Araç muayenesi nasıl yapılır, nelere dikkat etmeliyiz? Amortisör nedir, patlak amortisör nasıl anlaşılır? Yeni Megane Sedan Göz Kamaştırıyor!

  FACEBOOK'TA BİZ

  Tüm hakları saklıdır.

  Renault Fun Clup - Tüm Hakları Saklıdır