Hangi motor yağını kullanmalıyım

Ana Sayfa » Püf Noktalar » Hangi motor yağını kullanmalıyım

Hangi motor yağını kullanmalıyım en büyük soruların başında geliyor. Motor yağı hepimizin bildiği üzere aracımın temel yapı taşını oluşturuyor. Motorun ömrünü uzatmak, en uygun yağı bulmak zaman zaman hepimizin ortak sorunu oluyor. Bu yazımızda Motor yağı özellikleri nedir, 5W40; 5W30 nedir sorularının yanıtı vereceğiz

 

 

Motor Yağı Ne İşe Yarar ?

 • Sürtünmeleri azaltarak birbirleriyle temas halinde olan metal parçaların kaymasını kolaylaştırır.
 • Sızdırmazlık sağlar.
 • Aşınmaları önler.
 • Sıcaklığı düşürür.
 • Pislikleri tahliye eder.
 • Yakıt tasarrufu sağlar.

5W40, 5W30 ne demek ?

 • 5w = Soğuktaki derecesi, yani kış derecesi.
 • 40: Sıcaktaki derecesi yani yaz derecesi.

Kış derecesi ne kadar yüksekse yağ yüksek sıcaklıklara o derece kolay direnç gösterir.

Hangi motor yağını kullanmalıyım? En iyisi hangi yağ ?

En çok sorulan soruların başında gelir. Her yağın farklı özelliği bulunduğu için en iyi yağ diye bir şey yoktur. En uyumlu yağ hangisidir sorularının yanıtını aramalısınız. Bu nedenle kesinlikle  renaultun  kullandığı aracınız için özel üretilen yetkili servisteki yağları kullanmalısınız. Renault’un bu konuda ki seçimi ve motorları için özel ürettirdiği yağ olan ELF markasıdır.

Motor yağının değişiminin faydaları nelerdir

Motor yağının değişiminden sonra gözle görülür bir etken beklemeyin. Aracınıza kısa sürede etkileyecek bir durum olmadığından faydalarını uzun vadede görürsünüz. Özelliklerini yitiren bir yağ nedeniyle motorunuzla yapacağınız KM neredeyse 2 katı oranda bir farklılık göstermesine neden olabilir.Motor yağını her yıl düzenli olarak değiştirmeniz gereklidir. KM bazında yol yapılmasa bile, park halinde konumlandırıldığında da yağ aracın içinde aktif olarak bulunup kalınlaşacağı için metal sürtmelerinin oluşturduğu tortuyu alamayacak ve motorunuza zarar verecektir.

Motor yağı eksikse ne olur?

Her araçta mutlaka bir yağ çubuğu vardır, olmaması mümkün değil. Renault araçlarında yağ çubuğu sarı renkte ve çubuğun en alt katmanında 2 adet çizgi bulunan bir düzenektir. Çubuğu kaldırdığınızda öncelikle temiz bir bezle silin, daha sonra çubuğu tekrar batırıp çıkartın; eğer yağ seviyesi çubuğun el atındaki çizginin de altındaysa aracınıza mutlaka yağ ekleyin. Min-Max seviyelerinin ortalarında geziniyorsa seviye hiçbir müdahalede bulunmanıza gerek yoktur. Üstte bulunan MAX seviyesini geçirmemeye de özen gösterin. Yağın fazla olması da iyi bir şey değildir, turboya yağ basıp zarar verebilir o yüzden oranında tutmanız önemlidir.

Hangi motor yağını kullanmalıyım - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Yeni Renault KOLEOS Karşımıza Benzersiz Çıktı Hill Holder Nedir? Nasıl Çalışır? Hangi motor yağını kullanmalıyım Çekme Belgesi Nedir ,Masrafları Ne Kadar? Mercedes neden Renault Motoru Kullanıyor Araba neden hararet yapar

  FACEBOOK'TA BİZ

  Tüm hakları saklıdır.

  Renault Fun Clup - Tüm Hakları Saklıdır