Güvenli sürüş teknikleri nelerdir?

Ana Sayfa » Püf Noktalar » Güvenli sürüş teknikleri nelerdir?

Güvenli sürüş teknikleri nelerdir, kaza yapmamamız için dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?

Güvenli sürüş önemini günümüz geçtikçe artırıyor. Otomobil kazalarının çok büyük bir kısmı dikkatsizlik, ihmallerden kaynaklı. Kış koşullarının sertliğinide göz önüne aldığımızda oluşan risk daha da artıyor. Özellikle yol tutuşunu azaltan faktörler ve görüş açısının düşmesi trafikteki sürücüleri zorluyor. Kaza risklerini ortadan kaldırabilmek adına alacağınız çok basit tedbirler var, Bunlar;

1- İzin verilen hız limitleri kış şartlarında fazla olabilir, hızınızı düşük tutmaya özen gösterin.
2- Direksiyon kırma, frenleme, vites değiştirme, hızlanma yavaşlama gibi hareketleri yumuşak bir şekilde yapmalısınız.
3- Güvenli takip mesafenizi mutlaka koruyun.
4- Zor sürüş şartlarında acele davranırsanız kazaya neden olabilirsiniz. Daima uyanık olun, alkollü kesinlikle kullanmayın.
5- Direksiyonun hakimiyetini kaybetmeye başladığınızı hissettiğimiz anda ayağınızı gaz pedalından hemen çekin.
6- Kaygan yollarda panikleyerek aniden fren pedalına sonuna kadar sakın basmaıyın.Aksi durumda aracınız kayarak kontrolden tamamen çıkar. Böyle bir durumda fren pedalına yumuşak bir şekilde birkaç kez basıp çekin.
7– Kış lastiklerinizin aynı desen ve yıl üretiminde olmasına özen gösterin.
8- Kış şartlarının en tehlikeli yanlarından birisi de yollardaki gizli buzlanmadır. Bu gizli buzlanma Güvenli Sürüşünüzü engeller. Genellikle köprü giriş çıkışı/rampalar/güneş görmeyen alanlar gibi alanlarda gizli buzlanma görülme oranı oldukça fazladır. Lütfen 6. Maddeyi unutmayarak ani frenleme yapmayın; yoksa aracınız kayar ve kontrolden tamamen çıkarsınız.
9- Çocuklu aileler yola çıkmadan önce mutlaka çocuk koltuğunun düzgün bir şekilde olduğunu kontrol ettikten sonra yola çıkmalıdırlar.
Güvenli sürüşün en önemli unsurlarıdır bunlar. Sizlerde çok basit olan bu kurallara uyarak güvenli sürüş sağlayabilir, hasardan korunabilirsiniz.

Güvenli sürüş için Detaylar hayat kurtarır

Sürüş öncesi hazırlıkların ve yolculuk sırasında dikkat edilmesi gerekli konuların, detay olarak görülüp göz ardı edilmemesi gerektiğine işaret ediyoruz, bu bilgilerin de hem seyahatin daha rahat ve konforlu, hem de güvenli olmasına katkı sağlayacağını unutmayın. Yolculuk öncesinde yapılacak seyahat planlaması, güzergahın belirlenmesi, rotadaki hava ve yol durumu gibi değişken koşullar hakkında bilgi edinilmesi beklenmeyen olumsuzlukların önüne geçmeyi sağlayabilir.

Özellikle ortalama hızın daha yüksek olduğu şehir dışı yollarda bir anlık konsantrasyon kaybının kazalara sebebiyet vereceğine dikkat çeken Trafikte Sorumluluk Hareketi, araç kullanıcısının, dikkatinin dağılmasına neden olabilecek bir şeyler yemek veya içmek, telefonla konuşmak veya telefon mesajlarını okumak gibi eylemlerden kesinlikle kaçınılması gerektiğini hatırlatıyor.

Güvenli sürüş teknikleri nelerdir sorusunu yanıtladık. Konu hakkındaki düşünce ve tecrübelerinizi bizlere yorumlar bölümünden aktarırsanız paylaşmaktan mutluluk duyarız.

Güvenli sürüş teknikleri nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Amortisör nedir, patlak amortisör nasıl anlaşılır? Yeni Megane Sedan Göz Kamaştırıyor! Güvenli sürüş teknikleri nelerdir? Hill Holder Nedir? Nasıl Çalışır? Taşıt Kredisi kampanyası resmen başladı! Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır, Nasıl düşer?

  FACEBOOK'TA BİZ

  Tüm hakları saklıdır.

  Renault Fun Clup - Tüm Hakları Saklıdır