Egzozdan duman atması neden olur?

Ana Sayfa » Ustaya Sorun » Egzozdan duman atması neden olur?

Egzozdan duman atması her ne kadar bizler istememekte birçoğumuzun karşılaştığı sevimsiz bir durumdur. Egzozdan duman atmasının aslında farklı renk ve anlamlar ifade eder. Bunların her birisi, her bir rengi farklı bir arızayı temsil eder. Bunları genellersek Siyah renk egzoz dumanımavi renk egzoz dumanı ve beyaz renk egzoz dumanı, gri renk egzoz dumanı diye sınıflandırabiliriz. Bu sınıflandırmaların karşılıklıklarını aklınız karışmasın diye gelir birlikte ayrı ayrı inceleyelim.

 

Egzozdan beyaz duman atması

Motorun beyaz duman atması ve su damlaması mutlaka kontrol altına alınması gereken önemli bir sorundur. Eğer 5 saniyeden uzun bir süre bu sorunla karşılaşıyorsanız silindir kapak contanızın yanık olma ihtimali çok çok yüksek. Bunun tam teşhisini koyabilmek için bir kaç önemli detayı bilmemiz gerekiyor.

Aracınız devamlı su kaybı yaşayabilir.

 1. Radyatör kapağını açtığınızda su yukarı doğru fışkırabilir.
 2. Motor yağınızı kontrol edin, içine su bulaşmış ve pekmez tarzı bir görünüme bulanmış olabilir.

X Arabada beyaz duman atarsa ne olur diye yukarıdaki belirtiler aracınızda yoksa üzülmeyin, sorun soğuk havalardan kaynaklı bir durumda olabilir. Bu bir sorun değildir ve müdahalede bulunmanız gerekmez

Egzozdan gri duman atması

 Gri renk dumanda beyaz renk gibi yanıltıcı olabilir ancak anlaşılması daha rahattır. Ancak beyaz duman tek tip sorunu işaret ederken gri duman bir kaç tip soruna yönelenmiş  olabilir. Çok basit bir şekilde çözülebildiği gibi oldukça büyük masrafta çıkarabilir. Bu nedenle kaynağının doğru belirlenmesi gerekir. Turbonun yağ yakması sonucu dumanın gri renk olması en sık karşılaşılan sorundur. Bu da turbo yataklarının ve turbo mili üzerindeki segmanların aşınması ile ortaya çıkar. Bu nedenle aracın yağ eksiltip eksiltmediğine bakın. Eksilme yoksa korkulacak bir şey yoktur.

Egzozdan mavi duman atması

 En belirgin ve en korkutucu olanıdır. Belirgin bir şekilde motorun yağ yaktığını gösterir ki boş yere egzozdan mavi duman nasıl kesilir diye bir araştırma yapmayın, motor rektifiye gereklidir.

Egzozdan siyah duman atması

 En masum olanıdır. Siyah renk aracın fazla yakıt tükettiğinin net bir göstergesidir. Hava filtresi, enjektörler, çeşitli ayar ve hava sensörleri gibi bileşenlerde sorun olduğu anlamına gelir. Periyodik bakımı geciken araçlarda net bir şekilde izlenebilir. Sonuç olarak motor çalışması gerektiği gibi çalışmamaktadır ve bu nedenle daha fazla yakıt tüketirken performansta da azalma meydana gelmektedir.

 

Egzozdan duman atması nedenlerini sizler için yayınladık. Görüş ve önerileriniz için yorum bölümünden iletişim kurabilirsiniz.

Egzozdan duman atması neden olur? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Araba neden hararet yapar

Araba neden hararet yapar 12 Aralık 2019

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Cvt şanzıman nedir, nasıl çalışır? Egzozdan duman atması neden olur? Araç muayenesi nasıl yapılır, nelere dikkat etmeliyiz? Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır, Nasıl düşer? Renault tarihi nasıl, hiç merak ettiniz mi? Yağmurda Araba Sürmek Çokta Zor Değil

  FACEBOOK'TA BİZ

  Tüm hakları saklıdır.

  Renault Fun Clup - Tüm Hakları Saklıdır