Dizel mi benzinli mi

Ana Sayfa » Karşılaştırmalar » Dizel mi benzinli mi

Dizel mi benzinli mi? Dizel mi daha güçlü, benzinli mi? Dizel mi uzun ömürlü, benzinli mi? Hangisi daha ekonomik, daha güçlü, daha faydalı. Aklınızdaki bütün soruların yanıtını sizler için derlerdik

Adı Neden Dizel yâda Benzinli Motor?

1982 yılında Alman Mühendis Rudolf Diesel tarafından bulunan dizel motor cinsi, soyadının verdiği isimle günümüze kadar çeşitli evreler geçirerek gelmiştir. ikolaus August Otto isimli Alman makine mühendiside içten yanmalı motoru bularak devrim yapmıştır.

 

Dizel ve Benzinli Motor Arasındaki Farklar

Dizel ve Benzinli motorla birçok özelliği aynıdır. Fakat farklarını madde madde şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Benzinli motorda ateşleme hava yakıt karışımına bujinin çakmasıyla gerçekleşir. Dizel motorda yanma; sıkışma sonunda sıkışan sıcaklı ve basıncı artan havanın üstüne yakıtı basınçlı olarak püskürterek sağlarız.
 • Her ne kadar benzinli motorun performansı iyi olarak adlandırsa da dizel motorlar günümüz teknolojileriyle benzinli araçları yakalamıştır. Özellikle turbo sayesinde bir adım öne geçtiğini söyleyebiliriz.
 • Dizel motor düşük maliyetle yüksek güç üretir.
 • Dizel araçlar soğuk havalarda yakıtın donması nedeniyle biraz daha geç çalışır. Günümüzde kızdırma bujileri gibi çeşitli sistemler kullanılarak bu sorun ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır.
 • Benzinli otomobiller, dizel otomobillere göre daha çevreci bir yapısı vardır. Dışarıya attığı yanmış gaz oranı düşüktür.
 • Benzinli motorlar genel olarak dizellere göre daha yüksek performans sağlarlar.

Dizel mi almalıyım Benzinli mi ?

Dizel mi almalıyım Benzinli mi sorusu Tasarruf adına en çok araştırılan konuların başında gelir. Ortalama yılda 15000 KM yol yaptığınızı düşünürsek, yakıt farkı yılda 3000 liraya denk geliyor. Yani düşük KM yapıyorsanız benzinli alabilirsiniz. Ama yüksek KM yapacaksanız dizel almanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Bakımda hangisi pahalı?

Renault açısından konuşursak çok çok büyük farklılıkları yoktur. Tek fark dizelin bakımlarında yakıt filtresi eklenir. Buda her bakımda değişmez, araç cinsine göre değişir.

Hangisinin Ömrü Uzun ?

Tamamen kullanımla ilişkili bir durum olmakla birlikte benzinli motorlar daha uzun ömürlüdür.

Dizel mi benzinli mi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Amortisör nedir, patlak amortisör nasıl anlaşılır? Renault tarihi nasıl, hiç merak ettiniz mi? Sente Nedir, Sente ayarı nasıl yapılır? Araç muayenesi nasıl yapılır, nelere dikkat etmeliyiz? Araba neden hararet yapar Yeni Renault KOLEOS Karşımıza Benzersiz Çıktı

  FACEBOOK'TA BİZ

  Tüm hakları saklıdır.

  Renault Fun Clup - Tüm Hakları Saklıdır