Çekme Belgesi Nedir ,Masrafları Ne Kadar?

Ana Sayfa » Ustaya Sorun » Çekme Belgesi Nedir ,Masrafları Ne Kadar?

Çekme belgesi nedir? Çekme belgeli araç ne demek? Çekme belgeli olan bir arabayı almalı mıyım? Çekme belgeli araç satılır mı? Çekme belgesi ne işe yarar? Çekme belgeli aracı trafiğe çıkarma masrafı 2019 yılında ne kadar? Aracı trafikten çekme işlemleri nelerdir? Çekme belgeli araç trafikte yakalanırsa ne olur? Çekme belgeli nasıl sorgulanır? Çekme belgesiyle ilgili aklınıza gelebilecek bu soruların yanıtlarını ve süreç içinde karşınıza çıkabilecek tüm sorunlara en ince ayrıntısına kadar değinerek sizlere rehber oluşturabilecek kapsamda konuyu ele aldık.

Çekme Belgesi Nedir? 

 Çekme belgesi demek; Ağır hasarlı( Karoseri dışında sel hasarı da olabilir) kullanılamayacak durumda olan olan yada kullanılmadığı ve atıl durumda bekleyip motorlu taşıtlar vergisi (MTV) gibi vergilerin düzenli olarak yatırılmaması sonucunda, plakasının rehin durumu, haciz durumu, trafik cezaları, bandrol borçları vs. gibi tüm borçlarının ödendikten sonra trafiğe teslim edilme işlemine denmektedir. Çekme belgesini alındıktan sonra araç istediğiniz süre kadar araç çekme belgeli olarak kalabilir ve bu belgeyle aracı muhafaza etmeniz durumda üzerinde hiçbir şekilde vergi, sigorta vs.. gibi ek maliyet oluşacak durumlar oluşmaz. Çekme belgeli aracı en fazla bir köşede muhafaza edebilirsiniz, bununla trafiğe çıkıp aracı aktif bir şekilde kullanmanız kanunen mümkün olmamakla birlikte yakalanınca da çok ağır yaptırımları bulunmaktadır.

Çekme Belgesi Nasıl Alınır

Çekme Belgesinin alınıp aracın trafikten düşürülmesi için bir takım evraklara ihtiyacınız bulunuyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Şoförler odasından alınan iki adet araç trafik tescil ve müracaat işlem formunun araç özelliklerine ve sahibinin kimlik bilgilerine göre doldurulmuş olması gerekir.
 • Nüfus cüzdanı,
 • Araç tescil ve motorlu araç trafik belgeleri
 • Tescil plakaları
 • İlgili vergi dairesinden alınmış ilişik kesme belgesinin veya hurdaya ayrılmasında sakınca bulunmadığına dair belge
 • Resmi araçlar için, ilgili kurumun görevlendirme yazısı ile birlikte, 237 sayılı Taşıt Kanununun 13’üncü maddesi gereğince düzenlenen rapor

Sıralamış olduğumuz bu evraklarla  araç sahiplerinin, kanuni temsilcilerinin, vekillerinin veya kamu kurum ve kuruluşları ile tüzel kişiliklerce yetkilendirilen kişilerin dilekçeyle notere müracaat etmesi gerekmektedir. Noter için hafta içi mesai saatlerini beklemek zorunda değilsiniz, hafta sonları nöbetçi noterler vasıtasıyla da işlemlerinizi rahat bir şekilde yabilirsiniz. Nöbetçi Noterlerin listesine ulaşabilmek için TIKLAYIN

Çekme Belgeli Aracımla Trafikte Yakalanırsam Ne Olur?

Çekme belgesini aldık diyelim, bundan sonra ne olacak? Çekme belgeli aracımı kullanmaya devam edebilirim diye hiç niyetlenmeyin. Kanunlarımıza göre yasak ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi çok ağır cezaları bulunmakta. Aracı kullanabilmeniz için çekme belgeli aracı trafiğe çıkarma prosedürlerini izlemeniz gerekir –ki ona da yazımızın ilerleyen bölümlerinde değineceğiz.

Çekme belgesi aldığınız aracınızla trafikte yakalanmanız durumunda;

 • Aracınıza el konulur. Polis çekiciyle aracınızı alır ve emniyete ait otoparka aracınızı bağlar.
 • Otoparkta kalan aracınız için kaldığı gün boyunca emniyet tarafından size para cezası kesilir.
 • Aracınızı otoparktan çıkarmak istediğinizde kaldığı gün boyunca ödediğiniz ücretin dışında bir de aracınızı getiren çekici ücretini de karşılamanız gereklidir.
 • Günümüz standartlarında geçerli olmak üzere hakkınızda trafik cezası uygulanıyor ve yüklü bir para ödersiniz.

Çekme Belgeli Aracı Tekrar Trafiğe Çıkarmak İçin Gerekli Evraklar.

 Çekme belgesiyle yakalandık araç polis tarafından çekildi diyelim. Aracınızı otoparktan almak için çekme belgesini kaldırıp normal prosedürleri izleyerek aracı trafiğe tekrar sokmanız gerekir. Peki çekme belgeli aracı trafiğe çıkarmak için neler gereklidir?

 • Şoförler odasından alınan iki adet araç trafik tescil ve müracaat işlem formunun araç özelliklerine ve sahibinin kimlik bilgilerine göre doldurulmuş olması gerekir.
 • Nüfus cüzdanı
 • Araç tescil belgesi
 • Geçerli zorunlu mali sorumluluk sigorta poliçesi
 • Araç üzerinde değişiklik yapılmışsa, bu değişikliğe ait belgeler
 • Aracın muayenesinin yapıldığına dair belge.
 • 170 TL civarında yeni ruhsat çıkarmak için notere ödeniyor.
 • 22 TL plaka basım belgesi için notere ödeniyor.
 • 43 TL ise plaka basımında şöförler odasına ödeniyor.
 • Toplamda 235 TL civarı bir parayla çekme belgeli aracı tekrar trafiğe çıkarmış oluyoruz.

Peki muayeneye gidince ne gibi evraklar isteyecekler?

Muayenesi sırasındaki işlemlerin tamamı TUVTURK üzerinden gerçekleştirilmektedir. Öncelikle BU LİNKE tıklayarak TUVTURK’ten dilediğiniz bir istasyondan muayene randevusu alınız. (Randevusuz giderseniz eğer yoğunluk varsa aracınızın kontrollerini yapmayabilirler). Randevunuzu aldıktan sonra yanınızda mutlaka aşağıdaki evrakları da bulundurun.

 • Araç üzerine uygulanan sigorta poliçesinin aslı.
 • En son muayene giriş belgesi. (Eğer TUVTURK yapmışsa kendi sistemlerinden kontrol edecekleri için bu belgeyi istemiyorlar)
 • Her hangi bir borcunun bulunmaması gerekir. Tuvturk yetkilileri online sistemleri sayesinde bu kontrolleri kendisi yapıyor. Her hangi bir ceza, vergi gibi unsurlarla karşılaşılması durumunda işlemlerinizi yapmıyorlar.
 • Emisyon pulu (Eğer yoksa orada da yaptırabilirsiniz ama biz yaptırıp gitmenizi tavsiye ederim)

Çekme Belgesi olan Araç Almak İstediğimde Nelere Dikkat Etmem Gerekli

Öncelikli olarak şunu net olarak aktarmak isterim ki her çekme belgeli ya da çekme belgesi bulunan her aracın PERT KAYDI yoktur. Bu konu çok karıştırıldığı için açıklık getirmek istedim. Akıllara takılan bir diğer soruda MTV vergisi. Örneğin taşıt 3 yıldır çekme belgeli muafaza ediliyor, siz trafiğe çıkarmak isteyip evrakları tamamladığınızda yalnızca bulunduğunuz yıl içindeki MTV vergisini ödersiniz ve geçmişe dönük bir ödeme yapmazsınız.

 Hangi Durumlarda Gecikme Ücreti Alınır?

Öncelikle sizin aracınızın son muayene geçerlilik tarihini ispatlamanız gereklidir. Aracınızın muayenesi çekme belgesinin temininden önce düzenli olarak yapılmışsa karşınıza her hangi bir ceza çıkmayacaktır. Aksi durumda her türlü para cezasıyla karşılaşabilirsiniz.

Mümkün olduğunca çekme belgeli araç alım/satım durumunda karşınıza çıkma ihtimali olan tüm konulara değinmeye çalıştım. Eğer kafanızda konuyla ilgili her hangi bir soru işareti varsa bizlere yorum bölümünden ulaşabilirsiniz, yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Bunun dışında sizin konuyla ilgili kendi tecrübeleriniz var ve bunu bize aktarmak isterseniz diğerlerine yardımcı olabilmek adına memnuniyetle yayınlayacağımızdan şüpheniz olmasın.

 

Çekme Belgesi Nedir ,Masrafları Ne Kadar? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Araba neden hararet yapar

Araba neden hararet yapar 12 Aralık 2019

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Cvt şanzıman nedir, nasıl çalışır? Araç muayenesi nasıl yapılır, nelere dikkat etmeliyiz? Dizel mi benzinli mi Hangi motor yağını kullanmalıyım Yeni Renault KOLEOS Karşımıza Benzersiz Çıktı Taşıt Kredisi kampanyası resmen başladı!

  FACEBOOK'TA BİZ

  Tüm hakları saklıdır.

  Renault Fun Clup - Tüm Hakları Saklıdır