GenelTeknik Notlar

Çekme belgesi ne işe yarar

 

Çekme belgesi ne işe yarar ? Çekme belgesi olan bir araba almalı mıyım? Çekme Sertifikalı araçlar satılıyor mu? Ne iyi bir çekme belgesi nedir? Çekme belgesine sahip bir aracın 2019 yılında trafiğe taşınmasının maliyeti ne kadardır? Aracı trafikten çekme işlemleri nelerdir? Çekme belgesine sahip bir araç trafikte yakalanırsa ne olur? Çekme belgesi nasıl sorgulanır? Para Çekme belgesi ile ilgili aklınıza gelebilecek bu soruların cevaplarını ve bu süreçte karşılaşabileceğiniz tüm sorunları sizler için bir rehber oluşturmak amacıyla detaylı bir şekilde ele aldık.

Çekme sertifikası ne anlama geliyor

Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) gibi vergilerin düzenli olarak ödenmemesi sonucu plaka üzerindeki haciz ve haciz durumu, trafik cezaları, bandrol borçları vb. ağır hasar gören (gövde dışında taşkın hasarı da olabilir) mevcut olmayan veya kullanılmayan ve araç üzerindeki tüm borçların ödenmesinden sonra boşta kalan trafik işlemi gibi işlemler denir. Çekme belgesini aldıktan sonra, istediğiniz kadar çekme belgesinde kalabilir ve aracı bu belgeyle birlikte bulundurmanız durumunda vergi, sigorta vb.yoktur.. Ekim ayı gibi ek masraf durumları oluşmayacaktır.. Yasa gereği trafiğe çıkıp aracı aktif olarak kullanmak mümkün olmasa da yakalandığında çok ağır yaptırımlar var.

Çekme Belgesi Nasıl Alınır

Çekme belgesini almak ve aracı trafikten düşürmek için bir takım belgelere ihtiyacınız var. Bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • Temmuz ayında sürücü odasından temin edilebilecek iki adet araç trafik tescil ve başvuru süreci formu. Ayrıca, bu forum aracın özelliklerine ve sahibinin kimlik bilgilerine göre doldurulmalıdır.
  • Doğum belgeniz
  • Araç Tescil ve motorlu taşıt trafik belgeleri
  • Kayıt plakaları
  • İlgili vergi dairesinden alınan işten çıkarma belgesinin bırakılmasında veya hurdaya ayrılmasında sakınca olmadığına dair belge

Listelediğimiz bu belgelerle birlikte araç sahipleri veya bunların yasal temsilcileri, vekilleri veya kamu kurum ve kuruluşları ile tüzel kişilerce yetkilendirilmiş kişilerin dilekçe ile notere başvurmaları gerekmektedir. Hafta içi noteri beklemek zorunda değilsiniz, hafta sonları görevli noterler aracılığıyla da işlemlerinizi rahatça yapabilirsiniz. Görevli noterler listesine ulaşmak için tıklayınız

Çekici Aracımla Trafikte Yakalanırsam Ne Olur?

Para Çekme belgesini aldık diyelim, sonra ne olacak? Çekme aracımı kullanmaya devam edebileceğimi düşünmeyin. Kanunlarımıza göre yasaktır ve yukarıda da belirttiğimiz gibi çok ağır cezaları vardır. Aracı kullanabilmeniz için, daha sonra makalemizde bahsedeceğimiz bir çekme sertifikasına sahip aracı çıkarma prosedürlerine uymanız gerekir.

* Aracınıza el konuldu. Polis arabanızı bir çekici ile alır ve arabanızı polis otoparkına bağlar.

  • Otoparkta bırakılan aracınız için, kaldığınız gün boyunca polis tarafından para cezasına çarptırılacaksınız.

* Aracınızı otoparktan çıkarmak istiyorsanız, kaldığınız gün boyunca ödediğiniz ücrete ek olarak, aracınızı getiren çekici ücretini de karşılamanız gerekir.

  • Günümüz standartlarına uygun olarak size trafik cezası uygulanır ve büyük miktarda para ödersiniz.

Trafiğe çekme sertifikalı bir araç nasıl alınır

Diyelim ki araba polis tarafından çekildi. Aracınızı otoparktan almak için çekme belgesini çıkarmanız ve normal prosedürleri izleyerek aracı tekrar trafiğe sokmanız gerekir.

Ya da çekici bir aracı başkasına devrettiniz ve onu tekrar trafiğe çıkarmak istiyorlar.

Çekme belgeli bir aracı trafiğe çıkarmak için gerekli belgeler

  • Sürücü odasından alınan iki adet araç trafik tescil ve başvuru formunun araç özelliklerine ve sahibinin kimlik bilgilerine göre doldurulması gerekmektedir.

* Kimlik kartı

* Araç Tescil Belgesi

* Geçerli zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası poliçesi

* Araçta değişiklik yapılmışsa, bu değişikliğin belgeleri

* Aracın muayenesinin yapıldığına dair belge.

* 170 TL noter yeni ruhsat masrafları için alıyor

* Noter 22 TL plaka Basım parası ödenir.

* Sürücü odası plaka için 43 TL talep ediyor.

  • Toplam 235 TL harcayarak aracınızı trafiğe sürüyorsunuz.

Buradaki en büyük sorun denetim kısmıdır. Oraya gitmeden önce, bilinçli olmanız ve belgelerinizi toplamanız gerekir.

Çekme belgeli araç muayene belgeleri

Aracın muayene aşaması sonucunda çekme belgeli araç muayene belgeleri toplanır ve tüm işlemler TUVTÜRK üzerinden gerçekleştirilir. Öncelikle Tuvtürk’teki herhangi bir istasyondan muayene randevusu almak için bu linke tıklayınız. (Randevusuz giderseniz, yoğunluk olup olmadığını arabanızı kontrol etmeyebilirler). Randevunuzu aldıktan sonra aşağıdaki belgeleri yanınızda bulundurduğunuzdan emin olun.

* Araca uygulanan orijinal sigorta poliçesi.

  • En son muayene giriş belgesi. (Eğer TUVTÜRK yaptıysa bu belgeyi kendi sistemlerinden kontrol edecekleri için istemiyorlar)

* Herhangi bir borcu olmamalıdır. Tuvtürk yetkilileri bu kontrolleri online sistemleri sayesinde kendileri yapıyor. Herhangi bir ceza, vergi vb. durumlarda işlemlerinizi yapmazlar.

* Emisyon damgası (eğer yapmazsanız orada da yapabilirsiniz, ancak bunu yapmanızı ve gitmenizi öneririz)

Trafikten çekme belgesi olan araçlar nasıl satılır

Öncelikle şunu açıkça ifade etmek isterim ki, çekme belgesi veya çekme belgesi olan her aracın bir pert kaydı yoktur. Bu konunun çok karışık olduğunu açıklığa kavuşturmak istedim. Akıllara durgunluk veren bir diğer soru ise MTV vergisi. Örneğin, bir araç 3 yıl boyunca çekme belgesinden muaftır, trafiğe çıkarıp belgeleri tamamlamak istediğinizde, MTV vergisini yalnızca bulunduğunuz yılda ödersiniz ve geriye dönük bir ödeme yapmazsınız. Sonra notere gidip satışı alabilirsiniz.

Çekme belgeli araç alınır mı?

Çekme belgesine sahip araçların alınmasında herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Çekme belgesi araçlarda dikkat edilmesi gereken en önemli husus araç muayenesinin ihmal edilmemesidir. Muayenesi ertelenirse para cezası ödemeniz gerekebilir.

Hangi Durumlarda Gecikme Ücreti Alınır?

Öncelikle, aracınızın son muayenesinin geçerlilik tarihini kanıtlamanız gerekir. Çekme belgesinin tesliminden önce aracınızın muayenesi düzenli olarak yapılmışsa, herhangi bir ceza ile karşılaşmazsınız. Aksi takdirde her türlü para cezasına çarptırılabilirsiniz.

Çekme belgeli araç alım / satımında karşılaşabileceğiniz tüm sorunları olabildiğince ele almaya çalıştım. Kafanızda herhangi bir soru işareti varsa yorum kısmından bizimle iletişime geçebilirsiniz, yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Ayrıca, bu konuda kendi deneyiminiz var ve bunu bize aktarmak istiyorsanız, başkalarına yardım etmek için memnuniyetle yayınlayacağımızdan şüpheniz olmasın.

İç

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Oyak Araç Kampanyası 2022