GenelTeknik Notlar

Benzinli motorlar nasıl çalışır

Benzinli motorların çalışma konusu özellikle ehliyet sınavına girecek sürücü adayları için üzerinde dikkatle durulması gereken bir konudur. Benzinli motorların çalışma prensibi nedir? İçten yanmalı motorların nasıl çalıştığı gibi farklı sorularla sık sık karşılaşacaksınız ve bu soruyla Ehliyet Sınavı günü karşılaşacaksınız.

Benzinli motorlarda yanma

 

Benzinli motorların çalışma prensibi konusuna geçmeden önce biraz daha erkene inelim. İçten yanmalı motorlar olarak da bilinen bu motorların icadından önce aslında buharlı motorlar vardı. Birçoğunuz bu makineleri filmlerde sanayi ve teknolojinin birçok alanında kullandığını görmüşsünüzdür. Buharlı motorlar, gemiler, lokomotifler vb. Bu makineler, suyu iş olarak buhara dönüştürmek için tasarlanmıştı. Bunu da odun ve kömür gibi çabuk tutuşan maddelerin yaydığı ısı ile sağlıyorlardı. Ve motorun dışında bulunan bir ortamda yakılan yakıt, bu yüzden günümüz motorlarına içten yanmalı motorlar denir.

Benzinli motorların çalışma prensibi

Benzinli motorlarda kullanacağımız tek yakıt türü adından da anlaşılacağı gibi benzindir. Ancak benzin silindire tek başına sıvı halde girmez. Eski motorlarda yeni motorlarda enjektörler sayesinde karbüratör gönderilir. Karbüratörlü motorlarda hava ile karıştırılmış benzin silindire gönderilir ve enjektöre doğrudan püskürtülür. Silindir içinde oluşan hava/yakıt karışımı yandığında küçük bir patlama meydana gelir. Bu patlamanın oluşturduğu basınçta piston tarafından enerjiye dönüştürülür.

  • 1 numaralı emiş süresi : Sol üst köşedeki emme supabı açılarak hava/yakıt karışımı içeriye alınır ve pistonun aşağı doğru hareketi ile silindire gönderilir.
  • 2 numaralı sıkıştırma süresi: Silindirin içine konan hava yakıt karışımı, pistonun yukarı doğru hareketi ile birlikte yukarı alanda tutulur. Bu konumda, emme ve egzoz valfleri kapalıdır.
  • 3 numara yanma süresi: Orta bujide çok küçük bir kıvılcım ile yukarıda tutulan hava yakıt karışımını ateşleyerek yanmaya başlayın. Üretilen basıncın etkisi altında, piston mutlaka aşağı doğru inecektir ve motorun güç ürettiği yer burasıdır.
  • 4 numaralı egzoz zamanı: Patlamanın etkisiyle piston aşağıda kalmış, bu sırada yukarı hareket ederek sağdaki egzoz supabını açarak yanmış gazları içten dışa atıyor. Artık bir döngüyü tamamladıklarına göre çalışmaya devam ederler, sonra aynı işlemleri tekrar yaparlar.

Ve yukarıda, size Pistonların birlikte çalıştığını söylüyoruz. 4 adet piston vardır ve belirli bir prensibe göre çalışırlar. Çalışma prensipleri 1-4 / 3-2’dir. Başka bir deyişle, piston 1 e 4 birlikte hareket eder, piston 2 ve 3 birlikte hareket eder.

İç

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Oyak Araç Kampanyası 2022