Araç muayenesi nasıl yapılır, nelere dikkat etmeliyiz?

Ana Sayfa » Püf Noktalar » Araç muayenesi nasıl yapılır, nelere dikkat etmeliyiz?

Araç muayenesi her aracın belirli periyotlarda girmek zorunda olduğu, girmediğinde cezai yaptırımlarla karşılaştığı çok önemli bir kontroldür. Sıfır araç alımlarında ilk muayenesine 3 yıl sonra girerken ilk muayenesi yapıldıktan sonra her iki yılda bir muayenenizi yenilemeniz gereklidir. Tarihleri muayene istasyonundan aldığınız evrakta bulabilirsiniz. Gelin birlikte Araç muayenesi nasıl yapılır, muayeneye girmeden nelere dikkat etmemiz gerekli bunları inceleyelim.

 

 

 

Araç muayene randevu telefonu, online randevu alma.

Randevu almanız çok önemli. Özellikle metropol kentlerde yoğunluk nedeniyle randevu almadan giderseniz, yaptıramadan geri dönme ihtimaliniz bulunuyor. Randevu alabilmek için önümüzde iki seçenek var;

 

Telefonla Randevu Alma

Randevunuzu telefonla oluşturmak isterseniz 0850 222 88 88 numarasını tuşlamanız yeterli. Karşınıza sesli komut sistemi çıkacak, yönlendirmeler vasıtasıyla randevunuzu kolay bir şekilde alabilirsiniz.

Web Sitesinden Randevu Alma

Telefonla uğraşmak istemiyorum, iki tıkla randevu alayım derseniz de TüvTürk sitesi üzerinden randevu almak için TIKLAYIN. Linkine tıklarsanız hiç uğraşmadan hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Aracınızın Borç Durumunu Kontrol Edin

Aracınızın mutlaka trafik cezası, OGS, HGS sistemleri gibi ek sistemlerde borcu olup olmadığını kontrol edin. Unutmayın, borçları olan araçların muayene işlemleri başlatılmaz.

Trafik cezası kontrol için tıklayın.

OGS, HGS cezası kontrol için tıklayın.

Emisyon pulunun geçerlilik tarihini kontrol edin.

Emisyon pulunuz yoksa ya da mevcut emisyon pulunun tarihi geçmişse muayeneden geçemezsiniz, ağır kusurlu olarak tekrar çevirirler. Mutlaka kontrol edin, pulu muayene istasyonlarında da temin edebilseniz de çok tavsiye etmiyorum. Kalibrasyonları daha farklı ayrıca olası bir sorunda geri dönmek zorunda kalırsınız ve muayene hakkınız yanar. Tavsiyemiz gitmeden mutlaka emisyon muayenenizi yaptırarak pulunuzu da yanınıza almanız.

Araç muayenesi için gerekli evraklar

Ruhsat (Trafik Tescil Belgesi)

Ruhsatınızı mutlaka yanınızda bulundurun, ne yazık ki “Evde unutmuşum” deme şansınız bulunmuyor. Satış ve devirlerde, Tescil Belgesi noter tarafından alındığından yenisi düzenlenene kadar, noter tarafından verilen “EK-44 Araç Tesciline İlişkin Geçici Belge” (geçerlilik tarihi dolmamış) muayene sırasında yanınızda olmalıdır.

Trafik Sigortası:

Trafik sigortanızın tarihini muayene öncesi kontrol edin. “Trafik Sigortası” tescil kayıtlarında motorlu bisiklet olarak geçen ve insan taşımada kullanılmayan römorklar hariç tüm araçlar için zorunlu bir belgedir. Online olarak bunun kontrolü yapılıyor olsa da yanınızda bulundurmanızda fayda var.

LPG/CNG’li Araçlar için bulundurulacak evraklar

Muayeneye gelirken LPG/CNG Tankının üzerinde yer alan etiketteki bilgilerinin rahatlıkla okunabilir bir şekilde olması gerekiyor. LPG/CNG tadilatı sonrası muayenelerde “Yakıt Sistemi Montaj Belgesi” ile gelmenizi özellikle tavsiye ederiz.

LPG/CNG`li bir araç “Yakıt/gaz deposu; ömrü ilgili mevzuatta belirtilen süreyi aşmış” veya “Sıvı Gaz Sistemi Onaysız” kusuru almış ise, muayene tekrarına Yakıt Sistemi Montaj Belgesi ile gelinmesi zorunludur.

İlk muayenesinde yukarıdaki kusurlar haricinde LPG/CNG sistemi ile alakalı başka bir ağır kusur alması durumunda muayene tekrarında ilgili kusurun fiziksel olarak giderilmesi yeterlidir. Herhangi bir evrak ya da belgeye gerek yoktur. Ayrıca unutmayın LPG’li araçlarda tanker tarihi 10 yılı geçmişse tankerinizi değiştirmeniz gerektiğinden muayeneden geçemezsiniz.

Gerekli Ekipmanlar Listesi

Aracınızda bulundurulması gereken ekipmanları mutlaka kontrol edin.

İlk Yardım Çantası

Aşağıdaki ekipman listenizi aracınızda mutlaka hazır konumda bulundurun.

 • Büyük sargı bezi (10 cm x 3-5 m), 2 Adet
 • Hidrofil gaz steril (10×10 cm 50’lik kutu), 1 Kutu
 • Üçgen sargı, 3 Adet
 • Antiseptik solüsyon (50 ml), 1 Adet
 • Flaster (2 cm x 5 m), 1 Adet
 • Çengelli İğne, 10 Adet
 • Küçük makas (paslanmaz çelik), 1 Adet
 • Esmark bandajı, 1 Adet
 • Turnike (En az 50 cm örgülü tekstil malzemeden), 1 Adet
 • Yara bandı, 10 Adet
 • Alüminyum yanık örtüsü, 1 Adet
 • Tıbbı eldiven, 2 Çift
 • El feneri, 1 Adet

Üçgen Reflektör

Motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 2 adet bulundurmanız gerekmekte.

Yangın Söndürme Cihazı

Araçtan araca farklılık gösteren tüp için yasal geçerlilikler aşağıdaki gibidir.

 • Binek araçlarda, kamyonet ve minibüslerde 1 adet 1 kg
 • Yolcu sayısı 26 ya kadar olan otobüsler için 2 adet 2 kg
 • Yolcu sayısı 26 dan fazla olan otobüsler için toplam 6 kg kapasiteli (örn: 1 adet 4 kg, 1 adet 2 kg)
 • Azami ağırlığı 12 tondan küçük olan kamyonlarda toplam 4 kg kapasiteli
 • Azami ağırlığı 12 tondan büyük olan kamyon ve çekicilerde toplam 6 kg kapasiteli
 • Araç tehlikeli madde taşıyor ise toplam 12 kg kapasiteli (sürücü ve motor bölümündeki yangınlar için en az 1 adet 2 kg olmak üzere toplam 12 kg olmalıdır. Yangın söndürme cihazlardan biri en az 6 kg kapasitede olacaktır.)
 • Araç tehlikeli madde taşıyor ve azami ağırlığı 7500 kg ise toplam 8 kg kapasiteli (Yangın söndürme cihazlardan biri en az 6 kg kapasitede olacaktır.)
 • Araç tehlikeli madde taşıyor ve azami ağırlığı 3500 kg ise toplam 4 kg kapasiteli
 • Ambulanslarda 2 adet 2 kg doldurma kapasiteli

Stepne

Motosikletler ve lastik tekerlekli traktörler hariç bütün araçlar ile tarım orman römorkları da dahil olmak üzere tüm römorklarda her zaman kullanılabilir durumda bulundurulacaktır. Stepnenizi gitmeden kontrol edin, havası inik ya da patlak olabilir. Stepnede sorun yaşarsanız da korkmanıza gerek yok.. Hafif kusurlu olarak muayeneden geçebilirsiniz.

Bu adımları tamamladıktan sonra randevunuzu alıp araç muayene istasyonuna gidebilirsiniz. Unutmayın! Muayene istasyonun gittikten sonra bankodan muayene ücretini nakit olarak ödeyip muayene sıra numarası almanız gerekmektedir. Ne yazık ki kredi kartıyla ödeme şansınız bulunmuyor.

 

Muayene hakkında deneyimlerinizi, aktarmak istediğiniz hususları bizlere yorum bölümünden iletirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

Araç muayenesi nasıl yapılır, nelere dikkat etmeliyiz? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Hill Holder Nedir? Nasıl Çalışır? Renault Servis Kampanya 2019 Güvenli sürüş teknikleri nelerdir? Sente Nedir, Sente ayarı nasıl yapılır? Plakam düştü ne yapmalıyım, nasıl yenileyebilirim? LPG Montajı Sonrası Yapılacaklar

  FACEBOOK'TA BİZ

  Tüm hakları saklıdır.

  Renault Fun Clup - Tüm Hakları Saklıdır