Arabanın kışlık bakımı nasıl yapılır

Ana Sayfa » Püf Noktalar » Arabanın kışlık bakımı nasıl yapılır

Arabanın kışlık bakımı nasıl yapılır? Araç bakımı nasıl yapılır? Kışlık kontrollerde neler gereklidir? Araç kışlık bakımı nedir? Araç kışlık bakımları nelerdir? Arabanın kışa hazırlanması gibi aklınızdaki tüm sorunları yanıtlayacak geniş bir yazı dizisi hazırladık. Lütfen sabırla sonuna kadar okuyunuz aracınızın güvenliğini yetkili servislere her hangi bir ücret ödemeden kendinizde sağlayabillirsiniz.

Malumunuz önümüz kış, aracınızın kış şartlarına uyumlu bir yapıya büründürmemiz gerekiyor. Dönem dönem takipçilerimizde servisler de yaptırdığı çok küçük kontrollerde bile yüksek meblağlar ödedikleri yönünde sitemler alabiliyoruz. Her ne kadar birçok firma bunu ücretsiz olarak yaptığını söylese de, illaki yapılan kışlık kontrollerde ek bir şeyler bulup, ücretini alıyorlar. Güvenliğimiz söz konusu olduğundan düşünme şansı kalmayıp kısıtlı bütçelerimize rağmen yapılması için onay vermek zorunda kalabiliyoruz. Peki aracınızın kışlık bakımını kendiniz yapmak ister misiniz? Bu hiçte düşündüğünüz kadar zor bir şey değil.

 SİLECEKLER ÇOK ÖNEMLİ

Görüş alanımızı etkileyen, müdahale etmemizi gerektiren ilk eleman Silecek lastikleri yaz/kış mevsim değişimlerine göre çatlar ve cama uyguladığı basıncın etkisi azalır. Bu durumda silmez ya da çok gürültü çıkarır çünkü atlama yapıyordur. Servislerde 200-300 TL arasında fiyat bandında değişen silecekleriniz, süpermarket ya da benzinliklerde yaklaşık %10 fiyatına değiştirerek bütçenizden tasarruf edebilirsiniz.

 LASTİKLERİMİZİ KONTROL EDELİM

Arabanın kışlık bakımı nasıl yapılır sorusunun ana elemanlarından birisi de lastikleridir. Şunu kesinlikle unutmayalım 4 mevsim lastik asla yoktur. 4 mevsim lastik tamamen satış stratejisi için ortaya atılan bir pazarlama ve topluluk olarak işimize geldiğinden bizde bunlara inanıyoruz. İki çeşit lastik bulunur;

 • Kışlık Lastik
 • Yazlık Lastik

Hava sıcaklığının 7 derece altına düştüğü durumlarda yazlık, üstündeki durumlarda kışlık lastik kullanmanız gerekir. Fakat dikkatli olun, mevcut lastiklerinizi dikkatlice kontrol gerekir. Özelliğini yitirmiş, et kalınlığı incelmiş lastiği kullanmanız size hiç bir artı katmaz. Sırf laf olsun diye kışlık lastik takmayın, takacağınız lastiğin özellikleri çok çok önemli. Peki nereleri kontrol edeceğiz, bakmanız gereken şeyler neler? Şimdi bunlara değinelim.

 

Dot Tarihi:

Her lastikte kanunen bulunmak bulunmak zorunda. Lastiğin üretim tarihidir, üreticiler arasında DOT Tarihi olarak adlandırılır. Bulunduğu konumu gördüğünüz gibi resim içerisinde kırmızı alanla işaretledim. 4 karakterli bir rakamla karşılaşacaksınız. İlk iki karakter haftayı, son iki karakter yılı belirtir. Yani bu lastik için 2012 yılının 10.  Haftasında üretilmiş yorumunu yapabiliriz. Peki DOT TARİHİ neden önemlidir, üretim tarihine neden bakıyoruz?

Lastik kauçuk bir yapıya sahip olduğundan en fazla 4 yıl kullanabilirsiniz. Yeni lastiği alıp takın, 4 yıl park halinde dursun hareket ettiğinde güvenliğiniz için yeni lastik gerekli. Tarih açısından yıpranan lastik kauçuk bir yapıda olduğundan yıl geçtiği için üzerinde kılcal çatlaklar oluşur ve yol tutunmanızı en aza indirger.

Lastik et kalınlığı:

Lastik et kalınlığının olması gereken rakamları içi n çeşitli şehir efsaneleri var. 3 milim, 5 milim olacak vs. Net olarak bilin ki lastik kalınlığınız yasal olarak 1,5 milim. Ama TuvTürk muayenesinde 3 milimin üzerinde olmalı ki sorun yaşamayın. Tavsiyemiz üç milimin altına düşmemeniz. Ölçüm için tüm lastikçiler zaten ölçümünü ücretsiz yapıyor. Kışlık lastiklere dikkat edin daha iridir, çünkü su tahliyesini hızlı bir şekilde yapmak zorunda. Eğer buralar ince olur ve kışın yağan yağmur ve kar buradan hızlı bir şekilde tahliye edilmezse aracınız tıpkı buzda kayıyor gibi su kanalların arasına dolar ve buzda dans edersiniz.

Gözle Kontrol:

En basit yöntemdir. Lastiğinizi gözünüzle kontrol edin. Yarık, bombe gibi durumlar olabilir. Özellikle yanak kısmındaki bombeler size sorun çıkarır. Her hangi bir çukura girdiğiniz oluşan basıncın etkisine bu bombe ve yarıklar dayanamaz ve lastiğiniz yarılır. Bu durumda da direksiyon hâkimiyetinizi kaybedersiniz ve istenmeyen durumlar oluşur.

Kayışlara Dikkat Edin, Kopmasın!

Kaputu kaldırın; motor bölümün sol tarafında üstteki düzeneği göreceksiniz. Kayışlar da tıpkı üstte anlattığımız lastikler gibi kauçuk yapıdan oluşur. 4 yılı aşarsa kopma ihtimali yüksektir. Triger kayışının kopması demek, zamanların düzensiz çalışması demek ki bu durumda pistonlar sıralama ile değil gelişi güzel çalışır ve eğilmeler kırılmalar meydana gelir. Buda yataklara zarar verir derken motor rektifiyeye kadar gider olay. Halk arasında kullanılan V kayışı iste gevşemesi durumda alternatör aküyü yeterince şarj edemeyecek ve aracınızı çalıştıramamanıza neden olacaktır. Zaman zaman aracı çalıştırınca “cıyk” diye sürtme sesi gelir. Kayışın eskimesi ya da gevşemesine bağlı, lastiğin kasnağa sürtme sesidir bu. En kısa sürede bu değişimi yaptırın çünkü siz yapamazsınız.

Hava Filtresi Tıkanırsa Büyük Sorun

Arabanın kışlık bakımından ziyade, yaz kış kontrol etmeliyiz. Birçok insan bunu atlar aslında. Bunu hiç kontrol ettirmeden 6 ayda bir direk değiştirin. Masrafınız yakıtta sağlayacağınız tasarrufla fazlasıyla çıkar yani yine masraf etmiyoruz kar ediyoruz. Benzinliklerde 10 TL’ye takan yerler bile var. Hava filtreniniz kötü olursa eğer, içeriye giren hava yakıt oranı değişeceğinden yakıtınız artar çünkü hava az geliyordur. Yakıtın dışında havayla çalışan tüm unsurlar zarar görebilir. Örnek: Turbo bozulur.

Cam suyu antifrizi kullanın, fiskeleri ayarlayın.

Arabanın kışlık kontrollerini yaparken cam suyu donmamalı. Kışın cam su antifrizi çok önemlidir. Keza normal çeşme suyu eklerseniz donar. Not geçelim; ola ki dondu, sakın sıcak su dökerek çözmeye çalışmayın hortumlar ani ısı değişimi nedeniyle çatlar ve daha çok zarar edersiniz. Mecburen değiştirtmek zorunda kalırsınız. Cam su antifrizini yine benzinliklerde ucuz miktara satıyorlar, mutlaka eklettirin. Donan cama da asla sıcak su dökmeyin, camı çatlatırsınız.

Fıskiye ayarlarınızı (silecek koluna basınca su çıkan yer) ayarlamanız için ihtiyacınız olan tek şey toplu iğne. Kaputun üzerinde siyah, suyun çıktığı küçük delikler göreceksiniz. Toplu iğne yardımıyla aşağı yukarı yaparak aracınıza göre ayarlayabilirsiniz. Dikkat edin çok kaldırıp arkadaki aracı ıslatmayın.

Motor Yağına Bakın:

Her aracın yağ çubuğu değişiktir. Genelde sarı yapıdan oluşan uzun çubuk. Yağ kontrollerini hemen her yer ücretsiz olarak yapmaktadır. Ara ara kendinizde kontrol edebilirsiniz.

Yağ çubuğu kaldırıp aşağı doğru süzün. Eğer akıcılığı yoksa çubukta sabit durup akmıyorsa o yağ eskidir. İnsan için kan neyse, araç için yağ odur. Eski bir yağ akıcılığını kaybettiği için sürtünmeye neden olur metalin metale sürtmesi aracınıza ciddi zararlar verir. Yağ değişimi her yıl düzenli olarak aracınızı kullanmasanız bile yaptırın. Çünkü bekleyen yağ akıcılık değerlerini yitirir.

 Antifiriz kontrolü

Kış ayının atlanmaması gereken en önemli maddesinden birisi. Antifriz ölçümünü ne yazık ki siz yapamazsınız bunu barometre denilen özel cihazla sayesinde yapabiliyoruz. Yine benzinlik gibi yerlerde bunların ölçümü yapılıyor. Bulunduğunuz şehre göre antifriz derecesi değişkenlik gösterebilir. Ama kaç derece olacak sorusu “Bulunduğunuz şehrin sıcaklığının en düşüğünü +10 ekleyeceksiniz” şeklinde cevaplayabiliriz. Yani diyelim ki şehriniz en çok -25’i görüyor o zaman antifrizini minimum -35’e göre ayarlamalısınız. Özellikle kış ayında atlamayın bunu çünkü antifriz kışın suyun donmaması için direnç gösterir. Yaz aylarında da sıcağa ve korozyona karşı etkilidir.

Akü Kontrolü

Arabanın kışlık kontrollerinde sorun yaşayabileceğiniz en kilit parça. Kış aylarında havanın soğumasının etkisiyle, aküden standartlarında dışında daha fazla akım çekeceği için akünüzle sıcak havalarda her hangi bir sorunla karşılamazsanız bile kışın bir anda aracın çalışmaması gibi bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Akünün kontrolleri için çeşitli maddeleri şu şekilde sınıflandırabiliriz;

Yeni tip akülerin hemen hepsinin üzerinde doluluk oranını gösteren ışıklandırmalar mevcut.
Aküyü kuru bir bez yardımıyla üzerini güzelce silin. Üzerindeki ışıkları göreceksiniz, yeşil yanıyorsa sorun yoktur.

Aracın içine oturun, aracınızı çalıştırın ve far ve teybi birlikte açın. Yüksek akım çekecekleri için akünün dayanıklılığını ölçebilirsiniz. Farlarda kıpırdama, aydınlatmanın azalması, radyo sesin gitmesi gibi durumlarla karşılaşırsanız bilin ki o akü kısa süre içinde sizi yolda bırakır.

NOT : Bu deneyi uzun süre yapmayın, sıfır akü bile belirli bir kademeye kadar dayanabilir daha sonra deşarj olur. 30 saniye bu deneyi gözlemlemeniz için yeterlidir.

Akü’nün yoğunluk ve durumunu ölçen çeşitli elektronik cihazla vardır. Her hangi bir oto elektrikçiye uğrarsanız bunlarla ücretsiz kontrol edebilirler.

Kaput Altı Fiziki Kontrolü

Bunu yalnızca kışın değil. Düzenli olarak yapın. Kaputunuzu kaldırın, içeriden sayısız miktarda kablo, tesisat, hortum gibi ürünler var. Özellikle bağlantı noktalarına bakın. Sıcak, soğuk hava değişimine bağlı olarak genleşme/büzülme yapıp yerlerinden çıkabiliyor, ya da aşırı sıkabiliyorlar. Bazen elle yapabileceğiniz çok basit bir müdahale bile ( Örneğin bir soketi yerine oturtmak ) aracınızdan yüksek maliyetteki onarımı ortadan kaldıracak türde bir hamle olabileceğini unutmayın.

Kışın aracınızı yıkattığınızda kilitlere hava tutturun.

Bunu bir çok insan atlar daha sonradan da uğraşıp durur. Aracınızı yıkattınız, evinize geldiniz. Sabah işe girerken kapıyı açtınız, açılmıyor. Neden;; kilit dondu! Bu kış ayında mutlaka her kesin karşılaştığı durumdur. Bunun önüne geçebilecek tek hamle hava tutturmaktır. Çünkü bir araç ne kadar kurulanırsa kurulansın illa ki su kalır. Kilitte kalan su da kapının donup açılmamasına neden olur. Her yıkamacı tanzimli su kullabilmek için kompresör almak zorundadır, dolayısıyla hepsinde hava bulunuyor. Yıkattıktan sonra özellikle rica edin, kilitlere su tutsunlar ki aracınızın kilitleri donmasın.

Ekipmanlarınızı kontrol edin.

Kışın çetin şartlarında zor durumda kalmamak için mutlaka aracınızda zincir ve takoz bulundurun.

El frenini çekmeyin Mümkün Olduğunca Çekmeyin.

Soğuk havalarda özellikle birde zeminde su varsa el freni donar. Daha sonra siz aracınızı çalıştırsanız bile balatalar sıktığı için aracı hareket ettiremezsiniz, ısınıp bırakana kadar beklemek zorundasınız. Bu nedenle el frenini çekmek yerine lastiklerin arkasına takoz bırakın.

 

Arabanın kışlık bakımı nasıl yapılır - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Araba neden hararet yapar

Araba neden hararet yapar 12 Aralık 2019

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Tork Nedir, Nasıl Hesaplanır? Yağmurda Araba Sürmek Çokta Zor Değil Araç muayenesi nasıl yapılır, nelere dikkat etmeliyiz? Turbo Nedir, Turbo Nasıl Çalışır? Radyo kodunu nereden alabilirim, nasıl girilir? LPG Montajı Sonrası Yapılacaklar

  FACEBOOK'TA BİZ

  Tüm hakları saklıdır.

  Renault Fun Clup - Tüm Hakları Saklıdır