Arabanın Kaloriferi Isıtmıyor, Soğuk Hava Geliyor

Ana Sayfa » Ustaya Sorun » Arabanın Kaloriferi Isıtmıyor, Soğuk Hava Geliyor

Arabanın kaloriferi ısıtmıyor, açtığınızda soğuk hava geliyorsa öncelikle bakmanız gereken alan hararet göstergesi olsun. Hararet kısmı yükselmeden aracın sıcak hava vermesi mümkün olmayacak. Suyun ortalama 85 dereceye kadar ulaşması gerekli. Fakat uzun süredir aracınızın çalışmasına rağmen halen ısıtmıyorsa farklı arızalar vardır gelin bunları inceleyelim.

Uzun süre çalışmasının ardından arabanın kaloriferi ısıtmıyorsa ilk akla gelen araç kalorifer peteğinin tıkalı olmasıdır. Bir ihtimalde motor suyunuzun içinde hava bulunur. Bu hava parçacıkları kalorifer peteğinizde kalırsa soğuk hava gönderebilir. Fakat bu düşük olasılıktır çünkü böyle bir arızada aracınızda çok farklı arıza belirtileri de beraberinde görülür. Arabanın kaloriferi ısıtmıyor, şikayetinin ötesinde farklı sorunlarınızda baş gösterir.

Araç kalorifer peteği neden tıkanır?

Özellikle yaz aylarında motor suyunda gözlemlediğimiz eksiklikleri antifriz yerine su ilave ederek yapıyoruz. Kışın gelince de antifriz ilave ediyoruz. Fakat yazın suyla dolanan motor bloğunun içindeki pas antifrizi görüp çözülmeye başlayınca motor bloğunun içinde geziniyor daha sonra en ince gözenek olarak kalorifer peteğine ulaşıp burada kalıyor ve tıkanıyor. Petek tıkanıyor ve içine sıcak su gelmeyip soğuk su içeride dönüyor ve aracınızı ısıtmıyor. Araba kalorifer peteği temizleme ilacı birçok yerde satılmakta, bunları araştırarak yoruma göre birisini tercih edebilirsiniz. Yada söktürüp şişlemek veya değiştirmek diğer alternatifler.

Kalorifer peteğinin tıkalı olduğunu nasıl anlarız?

Öncelikle motor kaputunu açın. Aracın içine doğru uzanan yaklaşık 40 mm çapında iki tane hortum olacak. Bunların birisi peteğe giriş, diğeri çıkıştır. Giriş hortumuna değince sıcak olur fakat kalorifer peteği tıkalıysa soğuk olur.  

Başka neler olabilir?

Halen ısınamıyorsanız polen filtresine bakın. Polen tıkalıysa içeri gelecek hava miktarı düşeceğinden ısınamayacaksınız. Diğer bir alternatif termostatın arızalı olma ihtimalidir. Termostatınız açık kalıyorsa yine ısınamazsınız, değiştirmeniz gerekli.

Bu tip sorunları yaşamamak için KIŞLIK KONTROLLERİNİZİ NASIL YAPABİLİRSİNİZ adlı konumuzu mutlaka inceleyin. Sorunları en aza indirmek için sizin için oldukça faydalı olacaktır. Bunlar dışında yaşadığınız sorunları konu altında yorum olarak sorabilirsiniz. İlgili konu hakkında uzman ekibimiz tarafından sizlere en kısa sürede dönüş yapılarak sorununuzun çözülmesine yönelik fikirler verileceğinden hiç şüpheniz olmasın.

Arabanın Kaloriferi Isıtmıyor, Soğuk Hava Geliyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Araba neden hararet yapar

Araba neden hararet yapar 12 Aralık 2019

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Datcia Eco-G Lpg’li Datcia Egzozdan duman atması neden olur? Oyak Kampanyası 2020 Ne Zaman Başlayacak? Renault tarihi nasıl, hiç merak ettiniz mi? Araç muayenesi nasıl yapılır, nelere dikkat etmeliyiz? Otomatik vites araba nasıl kullanılır, çeşitleri nelerdir?

  FACEBOOK'TA BİZ

  Tüm hakları saklıdır.

  Renault Fun Clup - Tüm Hakları Saklıdır