GenelTeknik Notlar

Arabamın fiyatı ne kadar?

Arabamın fiyatı ne kadar? Bazen emektarımızı değiştirmek ve yenilemek istiyoruz. Bazen hayat istediğimiz gibi gitmez ve getirdiği sürprizler yüzünden önce arabamızı satarak nakit ihtiyacımızı karşılamaya çalışırız. Peki ne kadar satacağız, arabamın ikinci el piyasa değeri nedir?
Kullanılmış araç değeri hesaplama yazılımı veya web siteleri önemli ölçüde artmıştır. Araç bilgilerimizi girip sonucu gönderdiğinizde size ortalama bir maliyet verir. Bu uygulamalara gerçekten güvenilebilir mi? Bir otomobilin ikinci el değeri nasıl belirlenir ve fiyatı ne etkiler? Gelin işinden öğren.

Kullanılmış bir aracın değerini etkileyen faktörler

İkinci el bir otomobilin değerini etkileyen faktörleri ne kadar çok bir arada tutarsanız, aracınızın satış değeri o kadar yüksek olur ve satış süreciniz o kadar hızlı ilerler. Çünkü araba satın alma aşamasında, araba almak isteyen herkes tıpkı sizin gibi bazı detaylara odaklanacak ve bundan sonra kararını verecektir.

Yetkili servis bakımlı araç

Yetkili bir servisle bakımlı bir araç satın almak, dikkate alınması gereken ilk faktördür. Aracınızın bir kazası veya arızası olmasına ve servis kayıtlarına kaydedilmesine rağmen, araç satın almak isteyen kişiler, yetkili servislerin güvenilirliği ve orijinal parçaların kullanımı araçların servis ömrünü doğrudan etkilediğinden, aracın yetkili ve bakımlı olup olmadığına özellikle dikkat eder. Bazen her türlü oyunun onarım adı altında dışarıda sergilenmesi nasıl olmaz. Yetkili servislerde böyle bir durum olmadığı için aracın satış aşamasında fiyat farkı neredeyse %10’dur. Gördüğünüz gibi normal bir aracın maliyeti 200.000 TL ise 220.000-230.000 bandında yetkili servis bakımlı bir araç satılabiliyor. Aracı satın aldıktan sonra insanlar bir sürprizle karşılaşmak yerine biraz daha fazlasını vermeyi ve rahatça sürmeyi tercih ediyor.


Aracın geçmişteki hasarı satışları etkiliyor

Aracın geçmişteki hasarı doğrudan satış rakamını etkiler. Bu konu ülkemizde özellikle önemlidir. Yurtdışında durum tam tersi. Aracın değiştirilmiş bir parçası varsa ve orijinal parça kullanılıyorsa, parça yenilendiğinden ve deforme ömrü uzadığından, satış aşamasında daha yüksek bir fiyata satılır.
Ülkemizde bu durum, “orijinal” takıntısından dolayı tersine çalışmaktadır. Arabanın değeri yaptın hasar ve tramvay idare edecektir sayısı büyüklüğüne göre farklılık gösterir. Tabii ki, ön tampon ve çamurluk gibi plastik parçalara en az zarar verilmesi sonucu, birçok kişi boya durumunu umursamıyor. Aslında bu zararlar değerleme aşamasında ölçüm sonuçlarına dahil edilmemektedir. Bununla birlikte, özellikle önden gelen ağır hasarlar aracınızın yeniden satış değerini etkileyecektir.
Kaputun değiştirilmesi, boyanması %3-4 fiyat farkına neden olur. Ayrıca kapılara veya bagaj kapısına yapılacak herhangi bir müdahale de satış aşamasında %1-2 fark yaratacaktır. Tramer numaranız çok yüksekse, %20’ye varan bir fiyat farkı göreceksiniz.

Aracın fiziksel durumu

Otomobilin fiziki durumu da satış rakamını etkileyen faktörlerden biridir. Tabii ki, parlak bir şekilde parlayan bir araca verilen sayı, lastikleri aşınmış, sağı ve solu etkilenmiş, koltukları ve dış kısmı kirden görünmeyen bir araca verilen sayı ile aynı değildir. Aslında, araba çok kötü görünüyorsa, belki de fiyatı soracak kimse yoktur.
Bu nedenle, satış yapmadan önce bazı ayrıntılara dikkat edin. Koltuklarınızı iyice silebilir ve aracın hasarlı kısımlarına kadın ojesi ile rötuş yapabilirsiniz. Çok ucuz ve kalıcı bir yöntemdir. Bu detaylar sadece aracınızın alıcı sayısını arttırmakla kalmaz, aynı zamanda aracı daha yüksek fiyatlara satma olasılığını da arttırır, çünkü alıcı aracı beğenmeye ve satın almaya daha yatkın olacaktır.

Sonuç olarak, aracımın değerinin belirlenmesinde dikkate alınan bazı farklı faktörler olsa da, yukarıdaki 3 aşama aracın değerinin belirlenmesinde en önemli konulardır. Tüm uygulamalar ve yazılımlar esas olarak 3 üzerinde hareket ediyor. Hangisini kullanacağınız, değer belirleme aşamasında ne yapmanız gerektiği hakkında konuşalım.
Araştırarak aracınızın değerini belirleyin

Aracınızın değerini araştırarak belirleyin. Asla tek bir değişken üzerinde sabit kalmayın. Sahibi gibi bilinen platformların yanı sıra, cep telefonu uygulamaları gibi birçok yardımcı program, bilgileri girdikten sonra size numara aktarabilir. Karşınıza çıkan rakamlara göre aracınız için ortalama bir değer verebilirsiniz. Değerlendirme aşamasında diğer araçların ortalaması da yukarıdaki maddeler kadar önemlidir. Acil bir durumunuz varsa, ortalamanın biraz altında bir sayı yazarak aracınızı hızlı bir şekilde satabilirsiniz.

İç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Oyak Araç Kampanyası 2022